Hastavuk’tan Et Sektörü İçin 100 Milyon Dolarlık Yatırım


 Türkiye’nin en büyük damızlık civciv üreticilerinden Hastavuk, beyaz et sektörüne girmek için 100 milyon dolarlık yatırıma imzasını attı.

 

Kesimhane, yem tesisi, kümes ve yumurta projeleriyle entegre yatırımlar 2015 yılıa kadar tamamlanmış olacak.

 

Türkiye’de damızlık civciv ihtiyacının %70’ini karşılayan Hastavuk A.Ş., Balıkesir-Susurluk’ta 100 milyon $’lık yatırıma başladı. 2013 Nisan-Mayıs gbi deneme üretimlerine başlayacak firma 2015 yılına kadar kümes ve yumurta yatırımlarıyla entegre bir yapıya bürünecek.

 

Türkiye genelinde yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik alanda faaliyet gösteren ve yıllık 35 milyon damızlık civciv üretimiyle Türkiye’nin bu alandaki ihtiyacının %70’ini karşılayan Hastavuk, önümüzdeki yıl beyaz et sektörüne giriyor. Hastavuk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı YILMAZ yeni yatırımlarla  ilgili şunları söyledi.

 

“Susurluk’ta ki yatırımlarla 2013 Nisan sonu Mayıs başı gibi beyaz et deneme üretimine başlayacağız. İlk etapta yılda 60 milyon adet tavuk kesimi yapacağız. Bu Türkiye üretiminin yaklaşık %10’u olacak. 2013 yılı sonunda çift vardiyaya geçip, üretimi iki katına çıkaracağız. Ayrıca bu yatırımı destekleyici olarak aynı bölgede 240 bin ton yem üretilecek 3.yem fabrikamızı da yapıyoruz. Bölgedeki yaklaşık bine yakın köylüye de civcvi ve yem verip etini alacağız. Şu an itibariyle  kesimhane inşaatımız bitti. Makine siparişlerimiz verildi. 2013 Ocak ayından itibaren montaj çalışmaları başlayacak. Kesimhanemiz üretime başladığında ilk etapta 700 kişi istihdam edilecek. 6 ay sonrasında çift vardiya ile bu sayı 1100 kişi olacak. Bölgede iş arayan yüzlerce kişi, bölge halkı ve esnafı iş imkanı bulabilecek, bölge çiftçisinin yetiştirdiği mısır, buğday ve arpa değer kazanacak. ”dedi.

 

Yılmaz, bu yatırımın devamında 40 milyon dolarlık kümes yatırımının da  devreye gireceğini, bu yatırımda 2014 yılında tamamlanacağını  ifade etti.

 

Beyaz ette ihracat hedeflerini 20-25 bin ton olarak açıklayan Yılmaz, beyaz et üretiminin yanı sıra tamamlayıcı olarak aynı bölgede 15 milyon dolara 2 milyon tavuk kapasiteli, yıllık 600 milyon adet yumurta üretilecek bir tesis kuracaklarını, bu yatırımın da 2015’e kadar bitirileceğini aktardı

 

İlk kez giriş yapılacak beyaz et üretiminde pazarda ellerini güçlendirmek için en son teknolojiye yatırım yaptıklarını anlatan İsmail Hakkı Yılmaz, “ Dünyada sadece İtalya ve Amerika’da olmak üzere 2 yerde kullanılan 1 milyon € civarında maliyetli özel sistemle, tavukların tüyleri sıcak hava püskürtülerek yumuşatılacak. Kesilen tavuklar dünyada yaygın olarak kullanılan sıcak suya batırma işlemine tabi tutulmayacak. Bu nedenle tüketiciye ulaşacak tavukta, hem koku olmayacak hem de birbirine temasa maruz kalmadan, hastalık bulaşma durumu olmayıp, ürün kaybı yaşanmayacak. Özellikle Helal Sertifikası niteliğini tam anlamıyla taşıyıp,   Arap ülkelerinin satın alma tercihi şeklinde olacaktır” HASTAVUK ailesi olarak; İnsan için önce sağlık prensibinden ödün vermeden, verimliliğin ve kalitenin ön planda olduğu, her çalışanımızın, çocuklarının ve Türk insanının gurur duyacağı bir eser yaratmak istiyoruz.

 

Çok yakın bir zamanda Türk halkı, hasretle beklediği lezzetli, sağlıklı, hijyenik ve kaliteli tavuk etine kavuşacaktır. Bütün çabamız bunun içindir” diyerek sözlerini tamamladı. 

 


Yazan - 13 Kasım 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x