Hayvan Sağlığı Saha Çalışmaları Devam Ediyor


hay-asi1

 

 

Kış mevsiminin bastırmasıyla birlikte ortaya çıkan olumsuz hava koşullarına rağmen aşılama ve hayvancılık destekleme işlemlerinintamamlanabilmesi için Giresun ili genelinde saha çalışmalarına hız kesmeden devam edilmektedir.

Hayvancılık desteklemeleri tebliği gereğince 2016 yılında doğan buzağıların sahiplerinin destekleme alabilmesi için istenilen şartlardan biriside programlı aşılarının (şap, brusella ve LSD) yapılmış olması zorunluluğudur. Her ne kadar buzağıların aşılatılmasından yetiştiricilerimiz sorumlu olsa da, çoğunluğunun küçük ölçekli aile işletmelerinden oluşması nedeniyle aşılamaları yeterince takip etmedikleri görülmektedir.

Bu kapsamda; İl ve İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerimizce il genelinde şap aşılama kampanyası başarıyla tamamlanmıştır. Ardından, buzağı desteklemesine yönelik olarak 1 Ocak-1 Eylül tarihleri arasında (ilk sekiz ayda) doğan tüm buzağıların (küpeleme icmalleri rehber alınarak) stratejik olarak brusella ve LSD aşılarının yapılmasına yöneliksaha çalışmalarına başlanmış ve yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

Veteriner sağlık ekiplerimizce yürütülen özverili çalışmalar neticesinde, bu sene ilk defa uygulamaya konulan buzağı desteklemesinden tüm yetiştiricilerimizin azami ölçüde faydalanmaları planlanmaktadır.

Aşılama çalışmalarının yanısıra;küpelemekontrolleri,Arıcılığın Desteklenmesi Programı malzeme tespit çalışmaları,kesimhane,ev ve süs hayvanı satış yerleri ile veteriner kliniklerinin denetimleri ve hayvan sağlık taramalarına da halen devam edilmektedir.

 

 

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü


10 Aralık 2016. 12:52
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x