Hayvancılık Sektörümüz Can Çekişmeye Devam Ediyor..


HAYVANCILIK SEKTÖRÜ CAN ÇEKİŞİYOR

Tat Konserve Sanayi Genel Müdürü Toker, et fiyatları düşüşünü ve hayvancılığı değerlendirdi

Tat Konserve Sanayi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Toker, et ithalatının yapılmasından sonra et fiyatlarının düştüğünü, ancak Türkiye’de hayvancılık sektörünün kaosa sürüklendiğini bildirdi.

Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (ANSİAD) toplantısına katılan Tat Konserve Sanayi AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Toker, Koç Holding’in Urfa’da yaptığı domates üretimi ve besi çiftliği ile ilgili bilgi verdi.

Et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla ithalat yapıldığını anımsatan Toker, et ithalatının fiyatları çok ciddi şekilde düşürdüğünü söyledi. Şu anda isteyenin kapısına kamyon kamyon ithal et geldiğini belirten Toker, şunları kaydetti:

BUNUN ÖNÜNE NASIL GEÇECEĞİZ BİLMİYORUM
 
”Türkiye’de et fiyatları düşüyor. İsteyenin kapısına kamyon kamyon et geliyor. İthal et, fiyatları ciddi şekilde düşürdü ama hayvancılık can çekişiyor. Çünkü bugün Türkiye’deki ham hayvan fiyatı 11-12 lira. Bu işin sonu nereye varacak ve nasıl işin içinden nasıl çıkacağız. Gittikçe tünelin ışığı olmayan tarafına doğru gidiyoruz. (Türkiye’de et fiyatları çok yükseldi. Spekülatörler cezalarını çekecek) dendi. Bizim gibi büyük iş yapanlar, Türkiye’deki toplam besicilerin yüzde 5’inden de az. Genellikle köylerde küçük besiciler var. Kendi şirketimizde yürüyen bir sistem var, ekonomik durumuz iyi ve iniş-çıkışa daha kolay adapte olabiliyoruz. Ama küçük besiciler ellerindeki hayvanları satamıyor. Bunun önüne nasıl geçeceğiz bilemiyorum.”
 
Türkiye’nin et ithalatı yaptığı Macaristan iç piyasasında fiyatlarda yüzde 30 artış olduğunu, Arjantin’in ise hayvan ihracatını yasakladığını anımsatan Güçlü Toker, şöyle devam etti:
”Macaristan gibi talep olan ülkelerde de fiyatlar artıyor ve oralarda da sıkıntılar oluyor. Besicilik yapmanın bir maliyeti var. Türkiye’de hayvancılık bugünkü şartlarda kaosa doğru gidiyor. Türkiye’de fiyatın yüksek olduğu söyleniyor ama iç piyasada hayvan kesen yok. Zarar edecek diye hiç kimse hayvanını kestirmek istemiyor. Bu nereye kadar gider bilemiyoruz. Et para etmediği zaman süt besiciliği de para etmez hale geliyor.”

DİĞER HABERLER
Keskinoğlu Şirketler Grubu’ndaki yönetim değişikliği hakkında

TÜRKİYENİN ELİNDEKİ EN BÜYÜK SİLAH TARIM

Tat Konserve’nin salçalık domates üretimiyle ilgili de bilgi veren Toker, Urfa’da kiralama yöntemiyle 20 bin dönüm açık alanda üretim yaptıklarını ve 1 milyon ton kapasiteli salça fabrikası kurduklarını ifade eden Toker, bu yıl 150-200 bin ton domates yetiştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.
 
Toker, ”Üretim hedefimiz 1 milyon ton. Daha gideceğimiz çok uzun yol var. Amacımız dekarda 10 ton ürün alabilmek. Bunun için çalışıyoruz. Ancak bölgede arazi kira bedelinin artmaması gerekir. Yoksa maliyetler artar. Türkiye’nin elindeki en büyük silah tarım. Daha çok para kazanmak için katma değer yaratan ürünler üretmeye mecburuz.” dedi.


18 Aralık 2010. 09:18
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x