Hayvanları özel eğitimli kişiler taşıyacak


Bakan Mehdi Eker, “Hayvansal ürünlere yönelik tedbirler aldık. Hayvanlar bundan sonra sadece özel eğitimli kişilerce taşınabilecek” dedi.

Gıda güvenliği için çıkarılan yönetmeliklerle yeni bir dönem başlattıklarını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, sistemin detaylarını  anlattı.   EZİYET EDENE CEZA   Bakan Mehdi Eker’in verdiği bilgiye göre hayvan nakli artık herkes tarafından yapılamayacak. Sadece özel eğitim almış, sertifikalandırılmış kişiler bu işi üstlenebilecek. Aracın bile standardı olacak. Firma istediği kadar hayvanı yolda götüremeyecek. Hayvanlar bir günde aralıksız en fazla 8 saat yolculuk yapabilecek.   Eker, “Ondan sonra durduracaksın, yemini verip, suyunu içireceksin. Bunu yapmayana ciddi para cezaları verilecek.

Deneysel hayvanlar ve pet hayvanları için de eziyet çekmeyecekleri ortamlar oluşturulacak” diye konuştu. Türkiye’nin gıda güvenliğinde yeni bir sistem benimsediğini ve gıda alanında Türkiye tarihinin en büyük mevzuat değişikliğinin yapıldığını vurgulayan Eker, “102 yönetmelik çıkardık. Yüzlerce de tebliği olacak bunların. Çok güçlü bir denetim mekanizması kuruyoruz. Hatalar minimuma inecek. Türkiye’de gıda gönül rahatlığı ile tüketilebilir düzeyde” diye konuştu. Eker, gıda güvenliği konusunda tüketicinin de bir paydaş olduğuna işaret ederek, vatandaşlara “toplumsal sorumluluk alın” çağrısında bulundu.   SÜT DAĞITIMINA DEVAM   ‘Okul Sütü Projesi’nin de sömestr tatilinden sonra yaşama geçirileceğini belirten Eker, “Türkiye genelinde anasınıfları ve ilköğretimin ilk 5 sınıfında okuyan tüm öğrencilere haftada iki gün bedava kutu süt dağıtılacak. İlgili yönetmelik Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Tüm çocukların süt içme alışkanlığını kazanması ve ihtiyaçları olan kalsiyumu alması sağlanacak” şeklinde konuştu.   Felsefem ‘ölçüyü kaçırmamak’   Bakan Eker, söyleşimizde her besini tüketmeye özen gösterdiğini anlatarak, Allah’ın verdiği bütün nimetlerin bir sihrinin bulunduğuna inandığını söyledi. Eker, “Her besinden tüketirim fakat benim gıda felsefem ölçüyü kaçırmamaktır” dedi.   Yemden sofraya denetim   Hayvansal ürünler kolayca bozulabildiği için bilhassa onların denetimine önem verdiklerini belirten Bakan Eker,bundan sonra denetimin hayvanın yediği yemden itibaren başladığını ifade etti. Kendi hayvanı için yem üretenin de denetime alınacağını vurgulayan Eker, “Kimse ‘sana ne ben kendi hayvanıma istediğimi yediririm’ diyemeyecek.

DİĞER HABERLER
Ülkedeki tüm kedi ve köpekler kayıt altına alınıyor

Sonraki safhada mezbahaya getirilen hayvanın, o zamana kadar yedikleri kayıtlarıyla sunulacak. Hayvana verilen ilaçlar tek tek kesimden önce belgelenecek” dedi.   Sektörü eğiteceğiz   Yeni gıda sistemi hakkında üreticilere, tedarikçilere ve sanayicilere yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapılacak. Halka yönelik de kamu spotları aracılığıyla gıda güvenliği anlatılacak.   GDO’lu üretime yasak getirdik insanlar içini ferah tutmalı   “GDO konusunda daha çok bilmeyenler konuşuyor bu da insanların kafasını karıştırıyor. Hibrit tohumu GDO zannediyorlar. Sanki GDO Dr. Mengele’nin laboratuvarında, özel kimyasallarla üretiliyor. Resmen böyle lanse ediyorlar. Bu çok trajik. Kanun çok açık ama kimse onu okuma zahmetine katlanmıyor” diyen Bakan Eker, GDO’nun asla serbestleşmediğini, katı bir kanunla bu konuyu denetime aldıklarını söyledi. İnsan gıdası konusunda daha bir tek GDO’lu ürüne bile Biyogüvenlik Kurulu’nun izin vermediğini belirten Eker, “Çok net olarak GDO’lu üretimi yasakladık.İnsanlar içini ferah tutmalı” dedi./trthaber

 

 


20 Ocak 2012. 11:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x