Hayvanları Böyle mi Koruyacağız?


Hayvanları Koruma Günü Nedir?

Hollanda’nın başkenti Lahey’de bulunan Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından 1931 yılından itibaren 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak ilan edilmiştir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ve ülkemizde 4 Ekim günü Hayvanları Koruma Günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.

Türkiye’de hayvan koruma bilinci var mı?

Hayvanları koruma bilinci doğaldır ki insan hakları ve refahının en üst seviyede olduğu ülkelerde gelişmiştir. Ancak Avrupa ve diğer gelişmiş ülkeler, hayvanların korunması yolunda önemli mesafeler alırken geçmişi

bu konuda çeşitli örneklerle dolu Türkiye de bundan geri kalmamıştır ve ilk önce Ev Hayvanlarının Korunmasına dair sözleşmeyi ve daha sonra da 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasasını çıkartmıştır.

Alınan önlemler yeterli mi?

Hayvanları koruma denilince sadece köpek ve kedi değil, yük çeken at ve eşekler, kümesteki tavuk, ahırdaki inek, ormandaki aslan veya ayıların da yaşamlarını rahatça sürdürebileceği  bir ortam yaratılması açısından yasalar gereği hem devlet ve hem de bireylerin birlikte sorumluluğu vardır. Ancak Ülkemizde kamu kurumları sırf göstermelik yasalarla bu sorunlara çözüm b

ulduğunu zannetmekte ve sorumluluğu tamamen bireylerin üzerine yıkmaktadır.

Hayvanları kullanarak birileri köşe mi dönüyor?

Hayvanlardan insanlara geçen ve Avrupa ülkelerinden sadece Türkiye’de görülen ve can almaya devam eden kuduz hastalığı niçin önlenemiyor? Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2005 yılında 120.000 olan kuduz riskli temas vakası 2006’nın ilk sekiz ayında 150.000 olarak açıklanıyor. Sadece geçen yıl kuduz aşısı için ülkemizin harcadığı rakam 10.000.000 (on milyon) YTL. Bu rakamın tamamı yurtdışında aşı üreten tekelci firmalara ödeniyor.

DİĞER HABERLER
Boğa Güreşi Yasaklandı

Pazar ortamı nasıl yaratıldı?

Öncelikle hayvanların refahını ve sağlığını koruyan, dilsizin ızdırabını ve bunun yanında dillinin açlığı gidermeye çalışan veteriner teşkilatı adım adım yok edildi. Hayvanları Koruma Kanunu dostlar alışverişte görsün mantığıyla, içinde, hayvan fizyolojisi ve refahını bilmeyen ilgisiz yetkililerin bulunduğu Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarıldı.Oysa bu Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında yok denecek kadar az sayıda veteriner hekim bulunmaktadır.. Bu kanunla yetkiler belediyelere devredilirken, hemen ardından çıkarılan Belediye Kanunuyla bazı belediyelerde zaten mevcudu yetersiz olan veteriner hekimler kapının önüne bırakıldı. 3.300 belediyeden sadece 1.000 kadarında veteriner hekim çalışmaktadır.

En son senaryo: Hayvanların sırtından para kazanan sözde hayvan severler, gerçek hayvan severleri kışkırtarak veteriner hekimleri hayvan düşmanı olarak göstermeye çalışıyor

Veteriner Hekimler hayvanların sağlığını korumak, onları yaşatmak ve zoonoz hastalıklarla mücadele ederekte halkın sağlığı korumak için eğitim almışlardır. Her meslekte olduğu gibi sorumluluğunun bilincinde olmayan birkaç veteriner hekimin yaptığı yanlış uygulamadan bütün meslek camiasını sorumlu tutmaya çalışmak haksızlıktır.Bu tip iyi niyetli olmayan girişimleri kınıyoruz. Sorunun kökenini kişilerde değil kötü sistemde aramak gerekmektedir.Teşkilatları yokedilmiş, araç-gereçten yoksun, özlük hakları elinden alınmış veteriner hekimlerin çalışacakları ve mesleklerini serbestçe icra edebilecekleri özgür bir ortam bırakılmamıştır. Hayvan ticareti yaparak veya başka şekillerde halkın duygularını sömürerek, mama, pet malzemesi, ilaç ve aşı gibi ürünleri satarak veya bu işten rant kazanan kötü niyetli kişiler, kandıramadıkları veteriner hekimleri kendilerine rakip görmekte ve haksız saldırılarda bulunmaktadırlar. Ne yazık ki bu da modern sömürgecilerin sahneye koyduğu son oyundur.

DİĞER HABERLER
Biyoteknoloji 2022 de Neler Getirecek

Biz veteriner sağlık çalışanları halkımızı uyarıyoruz. Bu tür oyunlara itibar etmeyin. Hayvanların sağlığı insan sağlığından ayrı tutulamaz.

AB VETERİNER HEKİM PLATFORMU


10 Eylül 2010. 04:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x