Kadir Topbaş’tan Hayvanseverlere 3 Müjde!


Türkiye’ye getirilen kaçak hayvanlarla ilgili düzenleme yolda, İstanbul’daki yunus parkı kaldırılıyor ve Adalar’daki at arabaları için çalışma yapılacak.

İSTANBUL – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde ‘Var olmak haktır’ temalı ‘Hayvan Sevgisi ve Hayvan Hakları Etkinliği’ni başlattı.

Sanatçı Yonca Evcimik ve Hayvanları Koruma Federasyonu (HAYTAP) ile ortaklaşa yürütülecek ve yıl sonuna kadar sürecek olan etkinliklerin tanıtım toplantısı Emirgan Beyaz Köşk’te yapıldı.

Topbaş, burada hayvanseverlere 3 müjde verdi. ”Ülkemize getirilen kaçak hayvanlarla ilgili sayın Başbakanımız bir düzenleme yapacak” diyen Topbaş, İstanbul’daki yunus parkının sözleşmesinin yenilenmeyeceğini ve Adalar’daki at arabaları için formül aranacağını söyledi.

Kadir Topbaş, tanıtım toplantısında şöyle konuştu:
”Ülkemize getirilen kaçak hayvanlarla ilgili sayın Başbakanımız bir düzenleme yapacak. Artık bavullar içinde getirilerek gümrüklerden geçirilen ve büyüyünce çevreye bırakılan hayvanlar olmayacak.

Bu tür hayvanlar kent yaşamını da tehdit ediyor. Belediye olarak bu konuda sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmaktan gurur duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. 4 Ekim Hayvan Hakları Günü’nde başlayan bu çalışma kapsamında 3 ay boyunca okullarımızda çocuklarımıza eğitimler ve hayvan sevgisi aşılanacak. Çocuklarımıza çevre dostluğunu ve hayvan sevgisini aşılamak zorundayız. Çünkü dünyada tek başına yaşamıyoruz.”

YUNUS PARKI KALDIRILIYOR

Topbaş’a, ”Tüm zamanların en iyi başkanı” yazılı bir heykelcik hediye eden Yonca Evcimik, ”Uzun soluklu bir süreçten sonra buradayız. Bugüne kadar hiçbir başkan Kadir Topbaş kadar hayvan hakları konusunda bize destek olmadı” derken, HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat da, hayvanat bahçelerindeki hayvanlar ile yunus parklarındaki yunuslara dikkat çekti.

Topbaş konuyla ilgili, “İstanbul’da bir tane yunus parkı var. Sizleri dinledikten sonra bizden önce anlaşmaları yapılan bu parkın sözleşme süresinin uzatılmaması talimatını verdim” şeklinde konuştu.

ADALAR’DAKİ AT ARABALARI

HAYTAP’ın çalışmalarını anlatan film gösteriminin de yapıldığı törende, Hayvana Özgürlük İnisiyatifi’nden olduklarını ifade eden 5 kişi, ”hayvan itlafını” protesto etti. Bunun üzerine Topbaş, ”Protesto eden arkadaşlarımız kendilerince haklı. Kendilerini çok iyi anlıyorum ve destek veriyorum. Ancak belediye olarak hiçbir zaman hiçbir yerde hayvan itlafı yapmadık” dedi.

Topbaş, hayvan itlafına asla izin vermeyeceğini, bunun ne kadar büyük bir vebal olduğunu bildiğini vurgulayarak, ”Arkadaşların bahsettiği hayvan itlafı bir ilçe belediyesinde yapıldı ve gecenin bir yarısı Sağlık Daire Başkanımı oraya gönderdim, gerekli müdahaleyi yaptı. Böyle bir itlaf bizden bir kere tespit etsinler, gereğini yaparız. Ancak dönemimizde asla böyle bir şey olmadı. Adalar’daki at arabalarıyla ilgili de İSPARK bir düzenleme yapacak. Orada ulaşım için en uygun formül bulunacak. Bugün buradan bu kadar sözünü veriyorum” şeklinde konuştu.

YELİZ EKER ISIRILDI

Bu arada, törene katılan sanatçılardan Yeliz Eker, öpmek istediği sokak köpeği tarafından dudağından ısırıldı. Köpek yanından uzaklaştırılırken, Eker’in dudağına etkinlik alanındaki ambulansta pansuman yapıldı.

 

 

 


Yazan - 5 Ekim 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x