Hazineden Çiftçilere Arazi Müjdesi


Hazine’ye ait tarım arazilerini 31 Aralık 2017’den önce 3 yıl süreyle kullanan çiftçiler, başvurmaları halinde yıllık ecrimisil bedelinin yarısını ödeyerek, söz konusu arazileri 10 yıllığına kiralayabilecek. 10 yıllık bedelin yüzde 25’i peşin, kalanı 2 taksitte ödenecek. 10 yılın sonunda ise eğer çiftçi isterse arazinin sahibi olabilecek.

 

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine’ye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisini, son 3 yıldır ekip biçenlere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıllığına kiralayacak. Yaklaşık 1 milyon kişiyi ilgilendiren uygulamayla 218 bin aile yıllık 100 milyon lira kira bedeli ödeyecek. Ancak isterse çiftçi kayıt sistemine kaydolup devletten yıllık 125 milyon lira destek alacak. Hazine arazilerini 10 yıl süreyle kiralama için 19 Kasım’a kadar başvurulabilecek. 10 yılın sonunda da bu araziler kiralayanlar tarafından satın alınabilecek.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 218bin ailenin Çiftçi kayıt Sistemi’ne dahil olmadıklarını vurgulayarak “Bu ailelerimiz, bugünkü rakamlarla toplamda yıllık 200 milyon lira ecrimisil bedeli ödüyorlar. 10 yıllık kira sözleşmesi yapmaları halinde, kiraları yıllık 100 milyon liraya düşmüş olacak. Ayrıca çiftçi kayıt sistemine dahil oldukları için de kendilerine yıllık 125 milyon lira ödeme yapmış olacağız. Yani hem kiralarını ödemiş, hem de ceplerine 25 milyon lira para koymuş olacağız. Hepsini bu fırsattan yararlanmaya bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.


Yazan - 15 Eylül 2018. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x