Helal alışveriş merkezleri geliyor


Konya’da önümüzdeki yıl açılacak Kent Plaza, mağaza kiralayanlara ilginç sözleşme imzalatıyor.

Önümüzdeki yıl kapılarını açacak olan Kent Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi, “helal AVM” olarak hizmete girecek. AVM’de kiralanan tüm mağazalar için yönetim ile kiracılar arasında imzalanan şartnamede, “içki ve domuz eti yasağı” yer alıyor. AVM yönetimi, sadece yiyecek alanında faaliyet gösterecek olanlar değil, çantacıdan saatçiye, çorapçıdan ayakkabıcıya tüm kiracılara aynı şartı getirdi ve “olası bir karşıt durumda sözleşmenin feshedileceğini” belirtti.

Kadınlarla erkeklerin tesettür mayolarıyla farklı havuzlara girdiği, farklı restoranlarda yediği ve farklı bölümlerde dinlendikleri, içki ikramı ve satışı yapılmayan, kamuoyunda “helal otel” olarak nitelendirilen işletmelerden sonra hayatımıza şimdi de “helal AVM”ler girecek.

Bunun ilk örneği de önümüzdeki yıl Konya’da yaşanacak. Konya’da yapımı devam eden ve önümüzdeki yıl başında kapılarını vatandaşlara açması beklenen Kent Plaza AVM ve Yaşam Merkezi, şimdiden kira anlaşmalarını yapmaya başladı. Çok sayıda şirket, AVM yönetiminden kira sözleşmesi istedi. Ancak sözleşmede şimdiye kadar rastlanmayan bir madde dikkat çekti. Söz konusu madde okununca, AVM yönetiminin hiçbir ayrım yapmaksızın, dükkan kiralayacak tüm işletmelere “içki ve domuz eti yasağı” getirdiği ortaya çıktı. Ayrıca “aksi durumda hareket edenlerin sözleşmesinin fesh edileceği” sözleşmede duyuruldu.

DİĞER HABERLER
Dünyanın ilk fındık borsası kuruluyor

Sözleşme helalliğin garantörü

Kent Plaza AVM ve Yaşam Merkezi kira Sözleşmesi’nde okuyanları şaşkına çeviren ve “tüm kiracıların uyması gereken şartlardan birisi olarak” yer alan madde şöyle: “Kiracı, Kiralanan’da kendi bünyesi içinde işleteceği cafe, büfe vb. yerlerde restaurant ya da lokanta sınıfına girecek şekilde faaliyette bulanamaz; hiçbir şekilde alkollü içecek ya da yiyecek satışı, servisi ya da ikramı yapamaz; her ne suretle olursa olsun Kiralanan’da alkollü içecek içilemez, alkollü yiyecek yenilemez. Keza, domuz vb. eti ve domuz vb. eti ürünlerinin satışı, ikramı, servisi yapılamaz; tüketilemez, yenilemez; tüketilmesine ya da yenilmesine müsaade edilemez.”

AVM’nin sahibi olan Deha Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd Şti tarafından hazırlanan sözleşmelerle bir ilke imza atılırken, içki veya domuz eti ikramı durumunda bile sözleşmenin geçersiz sayılacağı şartlara yansıdı. Kira euro üzerinden yönetim domuz eti ve içkiyi yasaklarken, mağazaların kiralarını ise euroya bağladı. Metrekare kirası 5 bin euro+KDV olarak belirlendi.
160 marka Kent Plaza’da buluşacak

Kent Plaza, kent merkezinin kuzeybatısında, Konya-Antalya Karayolu üzerinde yer alıyor. Arsa, konut yerleşim bölgesi ile sanayi alanının kesiştiği bölgede bulunmasıyla da dikkat çekiyor. “Alternatif kent merkezi” olması hedeflenerek planlanlandığı belirtilen AVM’de, alışveriş merkezi, konut ve otel de yer alıyor. Toplam altı kattan oluşan yapının zemin katında dükkanlar, büyük mağazalar, birinci ve ikinci kattında dükkanlar, üçüncü kattında ise eğlence alanı bulunuyor. 160 markanın mağaza açacağı belirtilen Kent Plaza’da kiralanabilir alan 42 bin metrekare olarak telaffuz ediliyor.

DİĞER HABERLER
Kırmızı Et Krizinin "Panzehiri" Beyaz Et ve Yumurta..!

28 Ağustos 2011. 17:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ne güzel
ne güzel
12 yıl önce

içki ve domuz eti yasak ama sözleşmede gavurun parası neden kullanılıyor TÜRK LİRASI kullanında göreyim herşeyimiz sahte olmuş

Ali
12 yıl önce

Evet çok güzel bir uygulama aynı zamanda geçenlerde internet üzerinde de helal alışveriş sitesi görmüştüm , hepsine teşekkür ederim.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x