Helal Hambuger Fransa’yı Karıştırdı


Fransa’nın gözde bir fast food restoran zincirinde sadece helâl kesim etle yapılmış besinler satılma kararına tepkiler büyüyor.
 
Fransa’da yıllardır devam eden İslam tartışmasına “Helâl Hamburger” polemiği de eklendi.

Ülkenin gözde hamburgercilerinden Quick’in domuz ürünü içermeyen, İslami standartlara uygun kesilmiş sığı etlerinden hazırlanmış “helâl” hamburgerler piyasaya sürmesi, hararetli tartışmalara yol açtı.

Quick, ülkenin Müslüman nüfusu yoğun bölgelerinde yer alan 8 restoranında domuz etiyle yapılmış besinleri mönüden çıkarma ve sadece ‘helâl yiyecekler’ satma kararı almıştı.

Firmanın geçen sonbaharda aldığı karar, başkent Paris’in banliyöleriyle güneydeki Toulouse ve Marsilya kentlerinde yürürlüğe kondu. Bu da Fransa genelinde 350’den fazla restoranı bulunan firmanın, 8 şubesini kapsıyor.

Quick, bu yörelerdeki yoğun Müslüman nüfusu dikkate alarak böyle bir uygulamaya yöneldiğini; bunun bir deney olduğunu ve gerekli görülürse kararın geri alınabileceğini kaydediyor.

Quick’in bu uygulamasına Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin sağ kanat partisi Halk Hareketi Birliği’nden (UMP) milletvekilleri sert tepki gösterdi.

Bazıları, Quick’in Müslüman olmayan müşterilere seçme şansı tanınmadığından yakınıyorlar ve Müslümanları, Fransa’daki diğer topluluklardan belirgin olarak ayıran her türlü uygulamayı kuşkuyla karşıladıklarını söylüyorlar.

 
Muhalefetteki Sosyalist Parti’den bazı milletvekilleri de, restoranlarda helâl kesim yapılmış et ürünleri satılmasına bir itirazları olmadığını, ama sadece İslam geleneklerine uygun düşen besinler sunulmasının biraz aşırı olduğunu belirtiyorlar.

DİĞER HABERLER
"Bu balık çupra ve levreğin tahtını sallayacak"

BAZI MÜSLÜMANLAR DA TEPKİLİ

Paris Camisi Bölge Federasyonu Başkanı Kamel Chibout da, Quick’in Müslümanları hedef gösterdiği görüşünde. QUICK’in helâl hamburger yanında diğerlerini de satması gerektiğini savunan Chibout, Liberation gazetesine yaptığı açıklamada, “Müslüman olmayan ve bu uygulamadan memnun kalmayan tüketicileri anlayabiliyorum. QUICK tüm tüketicilere karşı adilane yaklaşmalı, Müslüman olmayanlara dahi” şeklinde konuştu.

“Müslüman Tüketiciler Derneği” (ASIDCOM) Başkanı Hacabelaziz Di Spigno ise uygulamayı desteklediklerini açıkladı.

Beş milyonu aşkın Müslüman nüfusuyla Fransa, Avrupa’da en büyük Müslüman topluluğuna sahip olan ülke durumunda.

Birçok Müslüman, aylarca süren ve toplumu bölen ulusal kimlik tartışmaları çerçevesinde, İslam’ın Fransız toplumundaki yerinin sorgulanması ve hükümet önderliğinde başlatılan çarşafın yasaklanması tartışmaları yüzünden, kendilerini damgalanmış hissettiklerini savunuyor.

 ‘Helal et’ satan şubeler artıyor

Fransa’nın ünlü hamburger zinciri Quick, şube sayısını artırıyor.

 Hızlı yemek sektöründe Mc Donald’s’ın en büyük rakibi olarak görülen Quick’in yeni açacağı şubelerle, ülke genelinde “sadece helal et” ürünleri satacak şube sayısı 22’ye çıkacak.

Yemek şirketinin geçen yıl başlattığı “helal et” uygulaması, başta aşırı sağcılar olmak üzere bazı kesimlerin cemaatçiliği teşvik ettiği gerekçesiyle sert eleştirilere maruz kalmıştı.

Avrupa’da en çok Müslümanın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada yer alan Fransa’da, çoğu Kuzey Afrika kökenli yaklaşık 5 milyon Müslüman yaşıyor.

DİĞER HABERLER
Kilis'te Kebap ve Lahmacun Zevki Kasap ve Fırın Çemberinden Geçer

12 Eylül 2010. 15:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x