“Helal” de Kirliliğe Devlet El Koydu


Helal ürün pazarında yaşanan ‘çantacı sertifikacı’ sorununa Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi el attı.

Sabah’ın gündeme getirdiği rüşvetle helal sertifikası haberi iş dünyasında yankı buldu. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) helal sertifika sorununa sahip çıktı. Bakanlık yetkilileri firmaları bu konuda daha fazla bilinçlendireceklerini açıkladı.

Helal sertifikalarının Türkiye’de doğru standartlarda verilmesi gerektiğini söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise “2 trilyon dolara yaklaşan büyüklüğü sebebiyle helal pazarı Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerinde önemli rol oynuyor” diye konuştu.

İhracatımıza zarar verir

Birçok ülkenin helal sertifikasını zorunlu tutmaya başladığını da hatırlatan Büyükekşi, “Bu işin standardını yakalamak çok önemli. Yurtdışında geçerliliği olmayan denetimsiz alınan sertifikalar ihracatımıza zarar verir.

Türk mallarının uzun vadede imajını korumak zorundayız. İhracatçıları bu konuda daha detaylı bilgilendireceğiz” dedi. Türkiye’de son dönemde uluslararası akrediteye sahip kurumların yanı sıra Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) de sertifika vermeye başladığını vurgulayan Büyükekşi, ihracatçılar olarak bu pazardan daha fazla pay almak ve 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için her türlü enstrümanı kullanacaklarını ifade etti.

Türkiye’nin ihracatını artırıyoruz

Türkiye’de iki yıldır helal sertifikası veren Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) ise hedeflerinin helal ve sağlıklı gıda pazarını büyütmek olduğunu açıkladı.

DİĞER HABERLER
Tarımda alan küçüldü, verim arttı

Sertifikalarının uluslararası kabul gördüğünü açıklayan dernek yetkilileri şu açıklamayı yaptı: “GİMDES, Helal gıda standartlarına bağlı olarak ihracatçı 170 firmaya helal sertifikası verdi. Bütün çalışmalarımız şeffaf ve yasalara uygun ilerliyor


12 Aralık 2011. 13:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x