Helal,Sağlıklı Gıda Çalıştayı


 

 

unnamed2016 yılı Aralık ayında MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu evsahipliğinde TÜBİTAK ile müşterek gerçekleştirilecek ” Helal, Güvenilir, Sağlıklı Gıda Çalıştayı – II ” ilk koordinasyon toplantısı TÜBİTAK MAM Gebze tesislerinde gerçekleştirildi.

 

 

MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu olarak, gıda sektörünün üretim, satış ve tüketim ayağını yakından ilgilendiren bu tür Çalıştaylara büyük önem verdiklerini ifade edildi.

 

MÜSİAD FİNANS SAĞLAYACAK

 

unnamed-2Gıda ile ilgili çalıştaylarda söylemden ziyade sonuç odaklı eylemlerin hedeflenmesi gerektiğine vurgu yapıldı, bu konuda çok ciddi mesafe aldıklarını söylendi. Çalıştay sonrası çıkan bilimsel araştırma projelerine finans ve kaynak konusunda MÜSİAD üyelerinin destek olacağı belirtildi.
Bu tür çalışmalarda TÜBİTAK ile ortak projeler üreteceklerini, TÜBİTAK bilimsel anlamda AR-GE çalışmalarını yapacak, MÜSİAD ise finans ve kaynak anlamında katkı sağlayacak. Bu birliktelikten gıda sektörü, tüketici ve yerli üreticilerin azami ölçüde istifade edecekleri değerlendirildi.


Yazan - 11 Eylül 2016. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x