Hepimiz aynı gemideyiz


resize

Cumhurbaşkanı Gül, siyasi istikrarı ve ekonomik güven ortamını sarsacak tutum ve davranışlardan kaçınılması gerektiğini belirterek, “Unutmayalım ki hepimiz aynı gemideyiz” dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajda, müspet ve menfi gelişmeleriyle acı ve tatlı hatıralarıyla 2013’ün geride kaldığını kaydetti.

 

 

Yeni umut ve beklentilerle 2014’e girildiğine işaret eden Gül, mesajında “Yeni yılınızı en samimi duygularla kutluyorum. Yeni yılın ülkemize, milletimize, tüm insanlığa, barış, huzur ve refah getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

2013’ün dünya ve Türkiye açısından zor bir yıl olduğunun kabul edilmesi gerektiğine dikkat çeken Gül, dünyada 2014’ün ekonomik ve siyasi çalkantılar, yürekleri yakan acı görüntülerle karşılandığına değindi. Mesajında, “Bu, uygarlığın geldiği seviye göz önüne alındığında üzücü ve düşündürücü bir tablodur” ifadesine yer veren Gül, yeni yılda başta Türkiye’nin yakın coğrafyası olmak üzere yaşanan acıların sona ermesini, insanlığın sorunlarının ivedilikle çözüme kavuşturulmasını diledi.

Türkiye’de de 2013’ün yoğun bir gündemle geçirildiğini vurgulayan Gül, mesajını şöyle sürdürdü:

“Geride bıraktığımız yılda ülkemizde huzur ve güven ortamının sağlanması adına önemli adımlar atıldı, demokrasi ve ekonomi alanında önemli gelişmeler sağlandı. Birçok ülke büyük ekonomik krizler yaşarken Türkiye ekonomik büyümesini istikrarlı bir şekilde devam ettirdi. Dünyayla entegre olmuş, Avrupa Birliği müktesebatı ile önemli ölçüde uyum sağlamış, yatırımcıların cazibe merkezi haline gelmiş ve sermayenin serbestçe dolaştığı bir ülkeyiz. Böyle bir ülkede istikrar, güven ve geleceğe dönük itimat belirleyici unsurlardır.

Bu gelişmeler, siyasi istikrarın, iyi yönetimin ve disiplinli çalışmanın ürünüdür. Milletçe geldiğimiz noktanın kıymetini çok iyi bilmeli, gelecek nesillere ekonomik ve siyasi açıdan gelişmiş, huzurlu bir ülke bırakmak için çaba göstermeliyiz. Bu anlamda, siyasi istikrarı ve ekonomik güven ortamını sarsacak, demokratik hukuk devletini aşındıracak, birliğimizi ve dirliğimizi bozacak tutum ve davranışlardan kaçınmamız gerekir. Unutmayalım ki bu güçlü devletin eşit ve hür vatandaşları olarak hepimiz aynı geminin içindeyiz. Bu geminin her bakımdan daha güzel ve aydınlık bir geleceğe doğru yoluna devam etmesi ortak sorumluluğumuzdur.

Toplumumuzun dinamik yapısı dikkate alındığında zaman zaman sorunların ve bunlara yönelik görüş ayrılıklarının yaşanması doğaldır. Tabiatıyla belirli konularda kamuoyu vicdanında oluşan soru işaretlerinin tamamen giderilmesi önem taşımaktadır. Bununla birlikte bu sorunları hukukun üstünlüğü, adalet, şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi ilke ve değerlerin hakim olduğu bir toplumsal ve siyasal ortamda, birbirimizi yaralamadan, kırıp dökmeden, karşılıklı anlayış içerisinde çözmemiz gerekiyor. Esasen ülkemizde refah ve istikrarın sürekliliği bu ilkelerin gözetilmesinden geçmektedir. Bunun için reformların sürdürülmesinin önemine dikkat çekmek istiyorum.”

“Hiç kimse ve hiçbir organ kaynağını Anayasa’dan almayan bir yetki kullanamaz”

Demokrasinin güçler ayrılığına dayanan kurallar ve kurumlar rejimi olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Gül, kurumların görev ve yetkilerinin de Anayasa ve kanunlarda belirtildiğini kaydetti. Gül, hiç kimsenin ve hiçbir organın kaynağını Anayasa’dan almayan bir yetki kullanamayacağını bildirdi.

DİĞER HABERLER
Tarımda fiyatlar dondu…

Cumhurbaşkanı Gül, yeni yıl mesajına şöyle devam etti:

“Yeni yılla birlikte, eski siyasi ve bürokratik alışkanlıkları geride bırakmalıyız. İktidarı değiştirmenin demokrasilerdeki adresi tartışmasız seçimlerdir. Milletimiz siyasi konulardaki hakemlik işlevini bugüne kadar layıkıyla yerine getirmiş, bundan sonra da yerine getirmeye devam edecektir. Diğer yandan, hukuki sorunların çözüm yeri de kuşkusuz bağımsız yargıdır. Bağımsız ve tarafsız yargı olgusunu ve algısını zedeleyecek tavırlardan kaçınmak hepimizin görevidir.

Sorunlarımız olduğu gibi, büyük umutlarımız ve hedeflerimiz var. Olumsuzluklar, geleceğe umutla ve güvenle bakmamızı engellememelidir. Hiçbir güç, Türkiye’yi yolundan döndüremeyecektir. Gelişme sürecinde, evrensel değerler en önemli yol göstericimiz olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 2014’ün ülkemiz ve bütün dünya için güzel gelişmelere vesile olmasını temenni ediyorum. Yurt içindeki ve yurt dışındaki değerli vatandaşlarımın yeni yılını tebrik ediyorum.”

kastamonu

 

 

Başbakan Erdoğan`dan yeni yıl mesajı

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye`nin devleti ve milletiyle 11 yıl boyunca yürüttüğü yoğun mücadeleler sonucunda elde ettiği istikrar ve güvenden, dişiyle tırnağıyla elde ettiği hiçbir kazanımdan asla geri adım atmayacağına inandığını belirtti.

 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yayımladığı yeni yıl mesajında, “Sevgili vatandaşlarım, yeni umutların, yeni heyecanların, yeni beklentilerin olduğu yeni bir yıla giriyoruz. Bu vesileyle, sizleri bir kez daha en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyor, 2014`ün ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum” ifadesini kullandı.

DİĞER HABERLER
Gribe karşı alınması gereken 10 önlem

 

 

Bu yılın Türkiye`nin gelecek yolculuğunda son derece kritik bir kavşak, son derece tarihi bir eşik olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye`nin 2013`te hükümetleri öncülüğünde birçok alanda büyük kazanımlar elde ettiğini, büyük atılımlar gerçekleştirdiğini bildirdi.

 

 

Başbakan Erdoğan, Türkiye`de ekonomide, dış ticarette, turizmde, büyümede rekorlar kırdıklarını, eğitimde, sağlıkta, adalette, ulaşımda büyük ilerlemeler sağladıklarını vurguladı.

 

 

Ülkenin 30 yıldan bu yana kanını emen, enerjisini tüketen terörün geriletilmesinde önemli adımlar attıklarına işaret eden Erdoğan, artık Türkiye`nin şehit cenazeleri yüzünden yas tutmadığını, annelerin evlatları için gözyaşı dökmediğini, gençlerin geleceği için endişelenmediğini belirtti.

 

 

Türkiye`yi eskisinden çok daha istikrarlı, çok daha güvenli, çok daha emniyetli bir ülke haline getirdiklerini bildiren Erdoğan, “Bu yıl, Türkiye`nin büyük hedeflerini, aziz milletimizin asırlardan bu yana düşlediği birçok büyük hayalini gerçeğe dönüştürdük. 81 vilayetimizin tamamında büyük yatırımlar yaptık, şehirlerimizi kalkındırdık, her bir şehrimizin potansiyelini harekete geçirdik, marka değerlerini arttırdık” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

`İSTİKRARIMIZI KORUMANIN, İSTİKLALİMİZİ VE İSTİKBALİMİZİ KORUMAK OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUZ`

 

 

Türkiye`nin devleti ve milletiyle 11 yıl boyunca yürüttüğü yoğun mücadeleler sonucunda elde ettiği istikrar ve güvenden, dişiyle tırnağıyla elde ettiği hiçbir kazanımdan asla geri adım atmayacağına inandığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

DİĞER HABERLER
İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmelik Değişikliği

 

“Çünkü istikrarımızı korumanın, istiklalimizi ve istikbalimizi korumak olduğunu bizler çok iyi biliyoruz. Türkiye`nin adı artık krizlerle, bunalımlarla, darboğazlarla anılmayacaktır. Bugün bölgesinde lider, dünyada saygın bir ülke olan, en büyük 17 ekonomisi arasında yer alan Türkiye, inanıyorum ki 2014 yılında da bu yükselişini sürdürecek, 2023 hedeflerine doğru kararlı ve emin adımlarla ilerleyecek, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alacaktır.

Türkiye olarak bizler, sadece ülkemiz için değil, dünya için de barışı, istikrarı, dostluğu aramaya devam edeceğiz. Savaşların durması, çatışmaların sona ermesi, acı ve gözyaşının dinmesi, insanlığın esenliğe kavuşması için bölgemizde ve dünyada aktif şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve inançla, büyük beklentilerle, taze umutlarla girdiğimiz yeni yılın, bir kez daha ülkemize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyor, bütün vatandaşlarıma huzur ve esenlikler diliyorum.”


31 Aralık 2013. 15:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x