Her yıl bir milyon kişi Hepatit B ve C nedeniyle ölüyor


Doc.Dr.Tuna Demirdal

 

Hepatit hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla 28 Temmuz tarihi Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünyada, ‘Dünya Hepatit Günü’ olarak anılmaktadır. Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bu hastalıktan aslında aşı gibi basit önlemlerle korunabilmektedir.

 

Hepatitler yaygın, sessiz ve ölümcüldür!

 

‘’Dünya Hepatit Günü’’ nedeniyle açıklamalarda bulunan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuna Demirdal, hastalığın seyrine dikkat çekti. Doç.Dr.Demirdal, Hepatit’in yıllarca belirtisiz seyrettiğini belirterek, “Hepatitlerle ilgili en önemli sorun, genel olarak hastalığın yıllarca sessiz seyretmesi, bu nedenle de hastaların Hepatit’e bulaşmış olduklarının farkında olmamalarıdır. Hepatit A ve E ağız yoluyla, gıda ve sulardan geçmekteyken; Hepatit B ve C ise kan, cinsel temas ve anneden bebeğe bulaşma şeklinde ortaya çıkabilmektedir” şeklinde konuştu.

 

“Hepatit B aşısı zorunlu aşılar listesinde”

 

Hepatit virüslerinin A, B, C, D ve E olarak sınıflandırıldığın, dünyada yaklaşık olarak 250 milyon Hepatit B, 150 milyon civarında ise Hepatit C hastası bulunduğunun altını çizen Doç. Dr. Demirdal, hastalıkla mücadelede izlenmesi gerekenler hakkında bilgiler vererek, “Hepatit’e yakalanan hastaları ortaya çıkarmak ve tedavilerini sağlamak için tarama kampanyaları düzenlenmelidir. Bunun yanında Hepatit A ve B türlerinden korunmak için aşı uygulaması yapılabilmektedir. Üstelik Hepatit B için yapılan aşı hepatit D’den de korunmayı sağlıyor” dedi.

 

“Yetişkinlere yönelik sağlık taramaları yapılmalı”

 

Hepatit C’nin henüz koruyucu bir aşısının olmadığını söyleyen Doç. Dr. Demirdal,  “Ülkemiz adına sevindirici olan; Hepatit B aşısının uzun zamandır, Hepatit A aşısının da yakın zamandan itibaren ulusal aşı takviminde yer almış olmasıdır. Böylece çocuk ve gençlerimizi bu hepatit türlerine karşı korunmuş oluyor. Yetişkin nüfusun da Hepatit B açısından taranması ve aşısız olanların aşılanması bu hastalıktan korunmak adına oldukça önemli. Viral Hepatitler nedeniyle gelişen siroz ve karaciğer kanseri yüzünden her yıl yaklaşık bir milyon insanın hayatını kaybettiği düşünülürse, hastalığın farkında olmanın ne kadar değerli olduğu ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

 

“Hepatit için oldukça etkili ilaçlar var”

 

Hepatit B ve C virüsü tespit edilen kişilerin tedavi edilebileceklerini hatırlatan Doç. Dr. Demirdal, hastalığa yakalananların tam teşekküllü bir hastanenin Enfeksiyon Hastalıkları kliniğine başvurmaları gerektiğini belirterek günümüzde hepatit için oldukça etkili ilaçların bulunduğunu sözlerine ekledi.


Yazan - 27 Temmuz 2013. Kategori MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x