“Herkes günde iki yumurta yiyebilir”


Dr.Canan Karatay’ın ‘Herkes günde 2 yumurta yiyebilir ‘ önerisine tanınmış uzman Dr.Osman Müftüoğlu  Hürriyet’teki köşesinde ele aldı.Müftüoğlu Bu öneriye nasıl baktığını şöyle açıkladı.

“Dr. Canan Karatay’ın önerilerini içeren ve “Karatay Diyeti” olarak bilinen “beslenme planı” konusunda kardiyolog Dr. Murat Kınıkoğlu’nun tereddütlerini geçen hafta okudunuz.

Dr. Kınıkoğlu, kendisi de kalp hastalıkları uzmanı olan Canan Hoca’nın önerilerinden bazılarına itiraz ediyor, bu planın sağlık problemlerine yol açabileceğini öne sürüyor.

Murat Hoca’ya göre, bir kalp hastasına her gün 2 yumurta, 4-5 kalem pirzola yedirmek ve bu arada meyve yememesini önermek ve de “Kolesterol tümüyle zararsızdır” gibi mevcut bilimsel bulgularla ciddi ölçüde çelişen bir fikir öne sürmek doğru bir
yaklaşım değil!

Murat Hoca’nın görüşlerini yayınladık. Sıra Dr. Canan Karatay’ın yanıtlarında. Karatay Hoca, 9 sayfalık oldukça uzun bir not göndermiş. Cevap yazısının tümünü yayınlayabilmek, gazetede bize ayrılan yer dikkate alınırsa mümkün olamıyor maalesef. Bu yanıtların çoğu zaten “Karatay Diyeti” kitabında var. Ben tarafsız kalarak, Canan Hoca’nın yanıtlarını özetleyerek aktarmaya çalışacağım. Kişisel görüşlerimi ise daha sonra yazmayı düşünüyorum.

KARATAY HOCA DİYOR Kİ

1. Karatay Diyeti “kilo verme” amacıyla yazılmış bir diyet kitabı değildir. Amacı kısa ya da uzun vadede kilo verdirmekten çok insülin direncinin ne olduğunu açıklamaktır.

2. Dr. Karatay “her gün 2 yumurta, 4-5 kalem pirzola yenmesi, bonfile, dana biftekten korkulmaması gerektiği” fikrinde de ısrarlı. Yediğimiz yiyeceklerin kan kolesterolünü yükseltmediğini kırmızı etin de kolesterolü artırmadığını iddia ediyor.

3. Karatay Hoca önerdiği beslenme modelinin vücutta inflamasyonu tetikleyebileceği düşüncesine de katılmıyor, bununla ilgili bilimsel bazı kanıtlar gösteriyor. Ayrıca kendi ve eşinin her sabah iki yumurta yediğini belirtip, önerilerinin bağışıklık sistemini güçlendirip, inflamasyonu azalttığını ileri sürüyor.

4. Dr. Karatay, Karatay Diyeti’nin Atkins Diyeti’ne benzediği fikrine de pek katılmıyor. “Atkins Diyeti Amerikan halkı için kaleme alınmıştır. Karatay diyeti ise Türk halkı için hazırlanmıştır. Akdeniz tipi bir diyettir. Kısacası Made in Turkey’dir” diyor.

5. Dr. Canan Karatay, kolesterolün zararlı bir madde olmadığı ve olmayacağı konusunda da ısrarını sürdürüyor. “Kolesterol bir gerçektir, bakterileri virüsleri öldürür, birçok hormon kolesterolden imal edilir. Kolesterolü yüksek olan hastalarda ortaya çıkan sağlık sorunlarının nedeni kolesterolün kendisi değil, kolesterol yüksekliğine eşlik eden insülin hormonu yüksekliği, bunun yol açtığı insülin direnci problemi ve bunun oluşturduğu pıhtılaşma eğilimidir” diyor.

6. Dr. Kınıkoğlu’nun “Doğuştan kolesterol yüksekliği olan çocukların koroner damarları neden daha 10-15 yaşına varmadan tıkanıyor, bu çocuklar neden 18 yaşında kalp krizi geçirebiliyor, sebep burada da mı kolesterol yüksekliği değil?” sorusunu ise “Bu hastalardaki koroner damar tıkanması sıklığının da kolesterol yüksekliğine eşlik eden pıhtılaşma bozukluğu ‘protrombin genindeki bozukluklar’, kanlarındaki ‘fibrinojen ve faktör-8 artışı’ gibi nedenler” diye yanıtlıyor.

7. “Günde 4-5 kalem pirzola yenir mi?” sorusuna da “Kırmızı etin glisemik indeksi sıfırdır. Bu nedenle günde 4-5 kalem kuzu pirzolasını öneriyorum” cevabını veriyor. Kısacası yazının başlığındaki soruya yanıtı şu: Her gün 2 yumurta yenir!”

SALI NOTLARI

HALKIMIZ DEPRESYONDA MI: Sağlık Bakanımız halkın yüzde 3’ünün kolesterol ilacı kullandığını açıkladı. İsteyen herkes bunları reçetesiz alabiliyor. Acaba önlem alınamaz mı? Hem sağlığımız korunur, hem ilaç masrafı azalır.

GÖNÜLLÜ DENEK NE DEMEK:Yeni ilaç moleküllerinin “gönüllü denekler” üzerinde kullanımı konusunda tartışmalar var. “İhtiyaç nedeniyle” bu çalışmalara katılan biri nasıl “gönüllü” kabul ediliyor? Türkiye bir “ilaç araştırmaları cenneti” haline getirilmemeli.


Yazan - 29 Kasım 2011. Kategori GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x