Herkes kriz bekliyorsa tam tersini beklemek lazım”


“Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut “Habertürk Gündem”e ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi ve çokça dillendirilen ‘ekonomik krizle’ ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu

Avrupa’daki borç kriziyle ilgili bugün liderlerin bugün üzerinde uzlaştığı taslak metnini değerlendiren Bulut şunları aktardı:
“Kurtarma fonunun verdiği kredinin vadesi 7 yıldan 15 yıla çıkarılacak. Bu süre özellikle kredi kullanacak ülkeler için son derece ideal. Kredi faizi yüzde 3.5’a düşürülecek. Bu da piyasalar açısından olumlu. Bankaların yeniden sermayey kavuşturulabilmesi de çok önemli bir düzenleme. Bu kapsamda Yunanistan’ın yanında İrlanda ve Portekiz’in de gündeme alınması çok önemli. Yine en önemlisi, Marshall planı benzetmesi var. Bence bu Yunanistan’ın yeniden yapılandırılması ve kalkındırılması ve yapılacak yardımların sadece borç ödemesini değil orta ve uzun vadede ekonomiyi ayağa kaldıracak başka tedbirlerin alınmasını da içeriyor. Bence Yunanistan’daki sorunu çözebilecek bir makro plan üzerinde anlaşılmış durumda.”

PİYASA DURUMU ABARTTI
Gelişemlerin ışığında yurtiçi piyasalara da değerlendiren Yiğit Bulut şöyle devam etti:
“Türkiye’deki piyasayı bozan sadece Yunanistan değil. Türkiye’de bugün ABD ve Avrupa’dan ayrışmış bir olumsuzluk var. Özellikle dün Gedikli ve Babacan’ın açıklamarının ardından bugün de Fitch’ten gelen açıklamayı üst üste koyunca piyasa durumu abarttı. Sanki Türkiye bugünden yarına krize girecekmiş gibi bir algı ortaya çıktı. Tabi buna bir şey daha eklemek gerekiyor. Piyasa bunun hiç konuşmadı. Başbakan’ın Kıbrıs konusunda yaptığı açıklamalar AB’yi fiyatlamayı çok seven Türk piyasaları tarafından daha bugün farkedildi.

PANİK YAPACAK BİR DURUM YOK!
Yunanistan’ın tamamı batsa Avrupa Birliği’ni bozmaz.  Yunanistan’ın tamamı batsa Türkiye’nin içinde bulunduğu makro dengeyi de bozmaz. Piyasa spekülasyonu çok seviyor. “Yunanistan, İrlanda ve Portekiz battı” bu cümleleri aylardan beri dinliyoruz. Şu an itibariyle panik yapacak bir durum söz konusu değil…”

KRİZ SİNYALİ YOK
Türkiye’de esas kriz sinyalinin olduğunu söylemek için faize park etmiş paranın yerinden oynaması lazım. Şu an itibariyle Türk piyasalarında böyle bir sinyal yok. Hatta krizin öncü sinyalleri bile yok.

Herkesin gördüğü yol gidilmesi gereken bir yol değildi. Herkes kriz pozisyonu alıyorsa o durum para getirmez. Şunu sorsun herkes kendine: Altın 1600 doları test etti. Peki, fonlar ve yatırımcılar 10 yıldır 200 dolardan itibaren altın alıyor ve topluyor. 1600 dolara kadar toplayıp sattıkları zaman bu paralar nereye park edecek? Altında ciddi bir kâr realizasyonu olduğu zaman sermaye ve tahvil piyasalarında çok ciddi oynamalar olacak. Dolayısıyla herkes kriz beklerken tam tersi hareketleri de dünya görebilir.


Yazan - 21 Temmuz 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x