“Hıdrellez Şenlikleri” başlıyor


Türk dünyasında önemli günlerden sayılan “Hıdrellez Şenlikleri” yarın başlıyor.
Hızır ve İlyas peygamberlerin bir gül ağacının dibinde buluştukları inancı Hıdrellez’in Romanlar’daki yansıması Kakava, yarın kutlanacak.
Romanlar için bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklenen ve büyük hazırlıklar yapılarak kutlanan önemli günlerden biri olan Kakava, Edirne Sarayiçi’nde Kakava ateşinin yanmasıyla başlayacak.
 
Edirne Belediyesince organize edilen “Kakava – Hıdrellez Şenlikleri” Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin de yapıldığı Er Meydanı’nın yanındaki alanda düzenlenecek.
Halk oyunları, davul – zurna gösterileri, yumurta kırma, niyet çekme ve konserlerin yer aldığı etkinlikler, 6 Mayıs Pazartesi günü sona erecek.
 
Tunca Nehri kenarında gün ağarırken bulaşacaklar
Kakava ateşinin yanmasıyla başlattıkları eğlencelerini gece boyunca sürdüren Romanlar, sabaha karşı topluca Tunca Nehri kenarına gelecek.
Hastalıklardan ve kötülüklerden arınma inancıyla bazı Romanlar, Tunca Nehri’ne girecek, bazıları da nehirden aldıkları suyla yüzlerini yıkayacak.
Canlılık ve bereketi simgelediği inancıyla ağaç dallarını koparacak olan Romanlar, dalları kuruyana dek evlerinin kapısına asacak. Evlenme çağına gelen genç kızlar da gelinlik giyerek, Sarayiçi’nde davul ve zurna eşliğinde oynayacak.

Yazan - 4 Mayıs 2013. Kategori MANŞET, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x