Hıncal Uluç: “Veterinerler Benim En Sevdiğim Meslek Dalının İnsanlarıdır”


  

Hıncal Uluç
Hıncal Uluç

  

Geçtiğimiz hafta yazdığı köşe yazısı nedeni ile veteriner hekimler ve hayvanseverlerin büyük tepkisi ile karşılaşan Hıncal Uluç, yaptığı mizahın anlaşılamadığını belirterek bu haftaki köşe yazısında bu tepkilere cevap verdi.

 

Yazısında: “Dünyada en sevdiğim şey hayvanlardır. Hayat boyu köpeklerim ve kedilerim oldu.. Şu anda 20 kedim var, bahçemde. Onlara bakan, yaşatan, yaşamlarını uzatan veterinerler de en sevdiğim meslek gurubundan dostlarımdır.” ifadelerini kullanan Hıncal Uluç, “Veteriner Hekim” tanımını gereksiz bulduğunu ve bunun yerine “Baytar” kelimesinin kullanılmasının daha doğru olduğunu düşündüğünü de yazdı. Bu yazı hakkında konuşan veteriner hekimler ise doğru mesleki ünvanın “Veteriner Hekim” olduğunu ve bu şekilde kullanılması gerektiğini belirttiler.

 

Veteriner hekimlerimizin ülkemizdeki mesleki odaları, dernekleri Veteriner Hekimler olarak adlandırılıyor ve titr olarak da bu şekilde kullanılıyor. Ayrıca mesleki and olarak da “Veteriner Hekim Andı” gerçekleştiriliyor.

    

Mesleki kısa tanım ise şöyle:

 


“Veteriner hekim, veteriner tıp uygulamalarını uzmanlıkla yapan ve insan olmayan hayvanların üremelerinin engellenmesi veya arttırılmasına, beslenmelerine, hastalıklarına, rahatsızlıklarına ve yaralanmalarına uzmanlıkla müdahale eden, koruyucu hekimlik uygulamalarıyla hastalıkları ve bozuklukları  daha oluşmadan önleyen, hayvan hastalıklarının ve parazitlerin kontrol altına alınması için araştırmalar ve uygulamalar yapan, yaptığı çalışmalarla insan sağlığına da hizmet eden bir tıp mensubu. Veteriner fakültesinden mezun olarak ve ülkelere göre değişen şartları yerine getirerek unvan alırlar.”


  

İstanbul Veteriner Hekimleri ise şöyle bir açıklama yaptı:

 


Gazeteci Hıncal Uluç, meslektaşlarımızın ve meslek örgütlerimizin protesto ve özür dileme taleplerine, Sabah Gazetesindeki köşesinden “mizahı anlamayan nesiller” başlıklı bir yazıyla yanıt  verdi. Yazısında:  “Dünyada en sevdiğim şey hayvanlardır”; “veterinerler benim en sevdiğim meslek dalının insanlarıdır!” görüşüne yer veren Uluç, “veteriner hekim” yerine kullandığı “veteriner” konusundaki ısrarını ise sürdürdü. Mesleğimizle ilgili köşesine taşıdığı “fıkraların”, Amerika ve İngiltere kaynaklı olduğu imasında da bulunan Uluç, kendisine karşı gösterilen tepkileri ise “mizahtan” anlamamak olarak yorumladı.

 

Sn. Uluç’un “veteriner” isminde ısrar etmesinin yanlış olduğunu bir keza daha tekrarlıyor, mizah yeteneği son derece yüksek bir meslek grubu olduğumuzu (tepki amaçlı yapılan açıklamalara  bir de mizah yönünden bakmasını öneririz) kendisine hatırlatıyor, mesleğimizle ilgili bu türden soğuk Amerikan fıkralarına son vermesini rica ediyoruz.Yazan - 4 Aralık 2018. Kategori MANŞET, GÜNDEM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x