Hırsıza karşı Koyunlara ‘çip’li takip!


Hayvan fiyatlarının yükselmesi nedeniyle özellikle kırsal kesimde koyun ve keçi hırsızlıkları yükseldi!
Bursa İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (BKKYB), jandarmayla yapacağı ortak çalışmayla, son dönemlerde artan hayvan hırsızlıklarını, koyun ve keçilere takılacak ”çip”le önlemeyi amaçlıyor.

BKKYB Başkanı Yıldırım Oran, yaptığı yazılı açıklamada, hayvan fiyatlarının yükselmesi nedeniyle özellikle kırsal kesimde koyun ve keçi hırsızlıklarının arttığını belirtti.

Hırsızlıkların önlenmesi amacıyla konuyu Bursa Valiliği’ne aktardıklarını ifade eden Oran, Valilik yönlendirilmesiyle Bursa İl Jandarma Komutanlığı yetkilileriyle görüşme yaptıklarını ve ortak çalışma kararı aldıklarını kaydetti.

Çalışma kapsamında, Bursa’daki küçükbaş hayvan envanterinin çıkarılacağını bildiren Oran, ”Daha sonra da hırsızlıklara karşı üreticiler bilinçlendirilecek. Küçükbaş hayvanlar sürekli arazide dolaştığı için sigortalanamıyorlar. Bunun yanı sıra üreticilerimiz ekonomik açıdan da güçlü değiller, kullandıkları ahır ve ağıllar çok güvensiz” dedi.

Oran, ağıllara elektronik kamera ve alarm sistemi kurulacağını ve sürüdeki bazı hayvanlara elektronik çipler takılarak uydudan takip edileceğini belirterek, böylece Bursa’daki hayvan hırsızlıklarının önleneceğini bildirdi.

Hayvan hırsızlıklarıyla ilgili cezaların caydırıcı olmadığını da vurgulayan Oran, bu konuda yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu, ayrıca küçükbaş hayvanların da hırsızlığa karşı sigortalanması yönünde de yasal değişiklikler gerektiğini kaydetti.aa

DİĞER HABERLER
Taş Devri'nde insanlar kemirgenlerle beslenmiş olabilir

22 Eylül 2011. 12:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x