Hollanda İle Süt Sığırcılığında İşbirliği


Hollanda Tarım ve Dış Ticaret Bakanı Henk Bleker’den işbirliği çağrısı

Hollanda Tarım ve Dış Ticaret Bakanı Henk Bleker, süt sığırcılığı sektörünün geliştirilmesinde Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

Henk Bleker, Hollanda Büyükelçiliği tarafından düzenlenen ”Modern Süt Hayvancılığı Hollanda Genetiğinin, İnovasyonun ve Bilgisinin Avantajları” seminerin açılışında,Türkler ile Hollanda arasındaki işbirliğinin 400 yıl önce başladığını, iki ülkenin ticari ortak durumunda ve lalenin de en önemli ticaret materyali durumunda olduğunu belirtti.

Hollanda’nın Türkiye’ye ihracatının 2000 yılından bugüne ikiye katlandığını, semen ve embriyo ihracatının başladığını anlatan Bleker, ticareti sadece ithalat ve ihracat olarak görmediklerini, işbirliğine de büyük önem verdiklerini ifade etti.

Türkiye’nin son yıllarda hızlı bir büyüme gerçekleştirdiğine, büyüme nedeniyle süt ürünlerine talebin de arttığına işaret eden Bleker, bu talebin karşılanması için büyük işletmeler kurulması ve hayvancılıkta verimin artırılması gerektiğini anlattı. Bleker, şunları kaydetti:

”Türkiye’nin süt sığırcılığı sektörünün geliştirilmesinde işbirliği yapmak istiyoruz. Embriyo kullanımı, hastalıkların tedavisi, hayvan refahının iyileştirilmesi, daha yüksek doğurganlık sağlanması gibi konularda işbirliği yapabiliriz. Şu anda süt ve süt ürünlerinde talep, arzı geçmiş durumda. Yeni yatırımlar, yetiştiriciler ve endüstri için gelişmiş teknolojilerin ve gen kaynaklarının kullanımı açısından bir fırsat oluşturuyor. Hollanda, hayvancılık konusunda bir inovasyon merkezi durumunda. İki ülke 400 yıl önce ticari anlamda güçlerini birleştirdi, ticaret ortağı oldu. Şimdi de bu işbirliğinin artırılmasını istiyoruz. 2012, bu işbirliğinin en üst düzeye çıkarılacağı yıl olacak.”

DİĞER HABERLER
İthal Ette Vergi Oranı Yüzde 100'e Çıktı

21 Mart 2011. 18:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x