Hayvancılıktan Kazandığı Para


1428873430892

 

 

 

Türkiye’de 29, Hollanda’da 1 veteriner fakültesi olduğunu belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy, Hollanda’nın hayvancılık ürünlerinden kazandığı paranın Türkiye’nin turizmden kazandığının iki katı olduğunu söyledi.

OMÜ Veteriner Fakültesi Öğrenci Topluluğu Dünya Veteriner Günü kapsamında ’Tek sağlık Konseptinde Sürdürülebilir eğitim’ konferansı düzenledi. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Altıntaş’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta; OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, OMÜ Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy, Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mahmut Çetinkaya, öğretim üyeleri ve öğrenciler hazır bulundu. Konferansta selamlama konuşması yapan OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, “Hayatımızın bir parçası olarak hayvanlarla bir etkileşim içindeyiz. Sayının artması değil kalitenin artması önemli. Belki mezunların sayısının artmasının hayvan sağlığı ve hayvan refahının artması için yeterli olacaktır. Böyle eğitim programlarının da bu alana büyük katkıları olacağını düşünüyorum” dedi.

indir

AKSOY: “İNŞALLAH TÜRKİYE’DE VETERİNER FAKÜLTE SAYISI 30’DA KALIR”

 

Türkiye’de 30’uncu veteriner fakültesinin kurulduğunu söyleyen OMÜ Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy, “Türkiye’de nüfus başına hesaplandığında 2,5 milyon nüfusa bir tane veteriner fakültesi düşüyor. Amerika’ya baktığınızda 350 milyon nüfus var 30 tane veteriner fakültesi var, bunlardan 22 tanesi yeterliliklerini almış diğerleri araştırma amaçlı. Gelişmiş ülkelere baktığınızda Hollanda’nın hayvancılık ürünlerinden kazandığı para bizim turizmden kazandığımız paranın iki katı. Biz turizmden 10 milyar dolar kazanıyoruz, Hollanda hayvancılık ürünlerinden 20 milyar dolar kazanıyor. Hollanda’da 1 tane veteriner fakültesi var. Modern anlamda veteriner hekimliğin kurucusu olan Fransa’da 5 veteriner fakültesi var. Almanya’da yine 5, İngiltere’ye bakıldığında 8 tane veteriner fakültesi var 4 tanesi Galler bölgesinde, 4 tanesi de İskoçya’da. Ama dünyada en iyi 10 veteriner fakültesinin içerisinde İngiltere’den 4 tane veteriner fakültesi var. 1842’de kurulmuş Ankara Veteriner Fakültesi de dahil olmak üzere 29 veteriner fakültemizin hiçbiri dünyada ilk 100 veteriner fakültesi içerisinde değil. Dolayısıyla veterinerlik fakülteleri stratejik fakültelerdir. Dünyada çağdaş ülkelerde veterinerlik fakülteleri çok yoksa bunun sebebi açılamadığından değil. Onun için inşallah Türkiye’de veteriner fakülte sayısı 30’da kalır” diye konuştu.

 

ALTINTAŞ: “BİOTERÖR AMAÇLI KULLANILAN ETKENLERİN YÜZDE 80’Nİ ZOONOTİKTİR

 

’Tek Sağlık Konseptinde Sürdürülebilir Eğitim’ konferansını veren Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Altıntaş, “İnsan ve hayvan hekimliği arasında kesin bir çizgi yoktur hatta olmamalıdır. Veteriner hekimliğinde gerek mezuniyet öncesi gerek mezuniyet sonrası eğitimleri sorumluluklarına uygun ve sürekli olmalıdır. Veteriner hekimliği eğitimi hiç bitmeyen bir süreçtir. Devamlı kendini yenilenmesi gereken bir meslektir” şeklinde konuştu.     


Yazan - 1 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x