Hormonlu kurbanlık tehlikesine dikkat


İstanbul Veteriner Odası: Bazı besiciler hayvanların bayram öncesi hızlıca kilo alması için hormon verdi. Hormonlu ette kanser tehlikesi var!

İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, bazı besicilerin bayram öncesi aldıkları hayvanlara daha fazla kilo almaları için hormon verdiklerini belirterek, ‘’Bu hormonların insanlarda kansere varan çok tehlikeli sonuçlara götürdüğüyle ilgili bildirimler var’’ dedi. Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvanlardan insanlara geçen 250’den fazla hastalığın olduğunu söyledi. Kurban Bayramı’nın ilk 3 günü ülke genelinde 2-2,5 milyon, İstanbul’da ise 200-250 bin hayvanın kesildiğini dile getiren Arslan, “Kurbanlık hayvanların satış, kesim ve kesimden sonraki tüm aşamaları veteriner hekim gözetiminde yapılmalı.

KONTROLÜ YAPILMADAN

Özellikle kurbanlık hayvanların sokakta dolaştırılmaları, meydanlarda bekletilmeleri, evlerin bahçelerinde tutulmaları ve uygun olmayan yerlerde kesilmeleri tehlikenin boyutunu artırmaktadır’’ dedi. Veteriner hekim kontrolü yapılmadan kesilen hayvanlardan elde edilen etlerin halk sağlığı açısından önemli bir risk oluşturduğuna dikkat çeken Arslan, şunları kaydetti:

DELİ DANA TEHLİKESİ

‘’Kesim sırasında ortaya çıkan kan, mide, bağırsak içeriği ve kullanılmayan kısımlar gelişigüzel çevreye atılmakta, çevrenin kirlenmesine ve toplum sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. Türkiye ve pek çok komşu ülkelerde bruselloz, kist hidatid, sistiserkoz, sarkoplazmoz, şarbon gibi hastalıklar günümüzde hala görülüyor. Kurbanlık hayvanların veteriner hekim denetimi bulunan belediyelerce belirlenen hayvan satış yerlerinden alınarak tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaştırılması gerekmektedir.’’

Arslan, deli dana hastalığıyla ilgili olarak da hastalığın ülkemizde tespit edilmediği için ileriye yönelik hayvan ihracatı noktasında bazı umutlarının olduğunu, ileride hayvan sayısının artması durumunda dışarıya ihraç edebileceklerini ve Türkiye’de deli dana hastalığı tespit edilirse böyle bir şansın olmayacağını belirtti.

SAKATATLAR DA RİSKLİ

Vatandaşların, kurbanların sakatat, dalak, işkembe, kelle paçalarını yediğini söyleyen Arslan, özellikle sakatatlar değerlendirilirken vatandaşların çok dikkatli olması gerektiğini, hayvanların hastalık yaydığı organlarının bu bölgeler olduğunu ve insanlara geçtiği takdirde özellikle risk altındaki yaşlılarda ve çocuklarda çok kötü sonuçlara yol açabileceğini kaydetti. Arslan, bağırsak ve işkembeleri tüketirken çok iyi temizlenmesi, pişirilmesi ve mümkünse hiç yenmemesi gerektiğine dikkat çekerek, “Kesim işlemleri mutlaka bir veteriner hekim denetiminde yapılmalı, sakatatların kullanılıp kullanılmayacağına da hekim karar vermeli” dedi.


Yazan - 30 Ekim 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x