Hristiyanlar Noel’i kutladı


 

Hristiyan vatandaşlar İstanbul, İzmir, Hatay, Mersin, Diyarbakır ve Mardin’de kiliselerde düzenlenen törenlerle Noel’i kutladı.

 

 

 

Hristiyan vatandaşlar İstanbul, İzmir, Hatay, Mersin, Diyarbakır ve Mardin’de kiliselerde düzenlenen törenlerle Noel’i kutladı.

Hristiyan aleminin Noel kutlaması

 

 

İstanbul’daki Katolik Cemaati, düzenlenen ayinle Noel’i kutladı.

 

Taksim’deki Saint Antuan Kilisesi’nde Başrahip Julian Pista’nın yönettiği ayinde, ilahiler söylendi, İncil’den bölümler okundu. İngilizce, Lehçe ve İtalyanca dualar edilen ayine, İstanbul’da bulunan turistler de katıldı.

 

 

 

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, burada yaptığı konuşmada, insanoğlunun zayıf bir varlık olduğunu ifade ederek, “Ruhumuz da ölümsüzlük istiyor. Cennete varmak ve orada ebedi olmak ancak ilahi aşkla mümkün. Aslında bu cennet dünya herkese yetebilecekken, içindeki egolarla, içindeki sınırsız duygularla zulme alet oluyor. Ne güzel ki peygamberler var. Hz. İsa’nın doğum yıl dönümü, aslında onun varlığıyla bu akşam burada toplanan müminler, beklentileri belli, istedikleri belli; iyilik istiyorlar, güzellik istiyorlar. İnsan olarak bazen unuttuğumuz değerleri hatırlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Daha sonra, cemaat üyeleri Hazreti İsa’yı anlatan ilahiler söyleyerek, mum yakıp dua etti.

 

Hristiyanlar, 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan gece, Hazreti İsa’nın doğum gününü kutluyor.

 

İzmir

İzmir’in Selçuk ilçesindeki Meryem Ana Evi’nde Noel dolayısıyla ayin düzenlendi.

 

Hristiyanlık’ta Hazreti İsa’nın doğum günü kabul edilen Noel gecesi, Hristiyanlığın en önemli kutsal mekanları arasında yer alan Meryem Ana Evi’nde ayinle kutlandı.

 

 

Meryem Ana Evi’ne gelenler, jandarmanın güvenlik kontrolünün ardından ayinin yapılacağı bölüme alındı.

 

Rahip Maciej Sokolowski’nin yönettiği ayinde, İncil’den bölümler ve Hazreti İsa’nın doğumunu konu alan ilahi ve dualar okundu.

 

Rahip Sokolowski, “Evsizler, fakirler, çocuklar, ülkemiz için sana yalvarıyoruz. Acı çekenler, ezilenler için… Gerçek bir sevgi, birlik ve kardeşlik olsun aramızda. Sen gerçek sevginin, gerçek iyiliğin ne olduğunu bize göster Rab.” diyerek dua etti.

 

Ayinin sonunda katılımcılara kutsanmış ekmek verildi.

 

 

İzmir’in Selçuk ilçesindeki Meryem Ana Evi’nde Noel dolayısıyla ayin düzenlendi. ( Evren Atalay – Anadolu Ajansı )

 

Mersin’deki Latin İtalyan Katolik Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi’nde Noel Bayramı dolayısıyla ayin yapıldı.

 

Işıklarla donatılan merkez Akdeniz ilçesindeki Latin İtalyan Katolik Kilisesi’ndeki Noel ayinini, Rahip Francis Dondu yönetti.

 

 

 

Ayinde, ilahiler ve İncil’den bölümler okuyan Hristiyan vatandaşlar, mum yakıp dualar etti. Tarihi kilisedeki ayinin sonunda katılımcılar, birbirlerine sarılarak Noel’i kutladı.

 

Ayine, CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu da iştirak etti.

 

Cumhuriyet Alanı’ndaki Mersin Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen ayinde de katılımcılar, ilahiler eşliğinde dua ederek Noel’i kutladı.

 

Hatay

Hatay’da, Noel Bayramı dolayısıyla Antakya ve İskenderun’daki Ortodoks kiliselerinde ayin düzenlendi.

 

Antakya Ortodoks Kilisesi’ndeki ayini, kilisenin ruhani lideri Jan Delüller ile rahip Dimitri Doğum yönetti. ABD’nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht’in de katıldığı ayinde ilahiler okundu, mum yakılıp dua edildi.

 

Ayin sonunda kiliseden çıkan Hristiyan vatandaşlara, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Payas Belediyesi tarafından, çeşitli hediyeler dağıtıldı.

 

 

 

İskenderun ilçesinde de Noel kutlamaları kapsamında Ortodoks Kilisesi’nde ayin düzenlendi.

 

Ortodoks Kilisesi’ndeki ayin şehitler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Kilise Papazı Dimitri Yıldırım, ayinde yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Kilisenin ışıklarla süslendiği ayinde dualar edildi ve mum yakıldı.

 

Öte yandan İskenderun Katolik Kilisesi’nde de ayin düzenleneceği belirtildi.

Diyarbakır

Diyarbakır’da Noel Bayramı dolayısıyla Meryem Ana Kilisesi’nde ayin düzenlendi.

 

Sur ilçesinde Lalebey Mahallesi’ndeki tarihi kilisede Papaz Yusuf Akbulut’un yönettiği ayinde ilahiler seslendirildi, dualar okudu. Cemaat üyelerinin mum yakarak dua ettiği ayinin sonunda kiliseye gelenlere çörek ve şeker ikram edildi.

 

Papaz Akbulut, yaptığı konuşmada, bayram dendiği zaman akla barış geldiğini söyledi.

 

 

 

Noel Bayramı’nın Hristiyan dünyası için çok önemli olduğunu belirten Akbulut, “Bu bayramın bütün dünyada barışa ve kardeşliğe vesile olmasını diliyoruz. Özellikle Ortadoğu’da savaşların yaşandığı bölgelere barış gelmesini temenni ediyoruz.” dedi.

 

Kudüs’ün Hazreti İsa’nın doğduğu şehir olduğunu anımsatan Akbulut, “Kudüs, Hristiyanlık dünyası için de çok önemli bir şehir. Birilerine mal etmek doğru değil. Kudüs üç dinin de olduğu yer. Böyle olması hoştur. Üç din de bunu paylaşsın, ne olacak.” diye konuştu.

 

Mardin

Mardin’in Artuklu ilçesindeki Kırklar Kilisesi’nde Noel Bayramı dolayısıyla ayin yapıldı.

 

Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ile Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz’ün yönettiği ayinde, Hazreti İsa’nın doğduğu mağarada bulunuşu ve ısıtılması, ateş yakılarak canlandırıldı.

 

Mumlar yakılarak dileklerin tutulduğu törende erkekler korosu ve ruhani liderler ateşin etrafında dönerken, kızlar korosu da ilahiler okudu. Başta Kudüs olmak üzere bütün dünyanın huzura kavuşması için de dua edildi. Daha sonra Süryanice ve Türkçe ilahi ve duaların okunduğu ayine katılanlar kutsandı.

 

 

 

İçişleri Bakanlığınca görevlendirmenin yapıldığı Mardin Büyükşehir Belediyesi ekipleri de kilisede Süryani cemaatinin bayramını kutladı, şeker ve çörek ikram etti.

 

Daha sonra kilisenin kabul salonunda düzenlenen bayramlaşma törenine, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Mardin Müftüsü İsmail Çiçek, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar ve Jandarma Alay Komutanı Albay Ahmet Zafer İzcan da katıldı.

 

Burada Süryani cemaatinin bayramını kutlayan Yaman, Mardin’de farklı dinlere mensup vatandaşların yüzyıllardır huzur ve barış içerisinde yaşadığını söyledi.

 

Uzun yıllardır süren bu birlik ve beraberliğin bölgeye huzur getireceğini kaydeden Mustafa Yaman, şöyle dedi:

 

“Dua ediyoruz ki Ortadoğu’da yapılan bu zulümler inşallah son bulacaktır. Tekrar gündeme gelen Kudüs’te de aklıselim hakim olacaktır. Orası hem Müslümanlar, hem Hristiyanlar ve hem de Yahudiler içinde kutsal bir mekandır, kutsal bir şehirdir. Bütün inançlarda çok önemli bir şehirdir. İnşallah orada aklıselim hakim olacaktır


Yazan - 25 Aralık 2017. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x