Hububat ithalatı ilk 5 ayda arttı


Türkiye’nin hububat ithalatı 2010’da 1 milyar 56 milyon dolarken bu yılın ilk 5 ayında 1 milyar 122 milyon dolarlık ithalatla geçen yılı geride bıraktı.

İSTANBUL – Hububat ithalatı 2010’da 1 milyar 56 milyon dolar olan Türkiye, bu yılın 5 aylık döneminde 1 milyar 122 milyon dolarlık ithalatla geçen yılı geride bıraktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye’nin geçen yıl 185 milyar 544 milyon lira ithalat yapan Türkiye’nin, bu yılın 5 aylık döneminde ithalatı 98 milyar 16 milyon lira oldu.

İthalat fasılları içinde geçen yıl yüzde 0,57 pay ile 27. sırada bulunan hububat ürünleri ithalatı, bu yılın 5 aylık döneminde 17. sıraya yükselirken, toplam ithalat içindeki payı da yüzde 1,25’e çıktı.

Türkiye bu yıl ocak-mayıs döneminde 1 milyar 222 milyon dolar değerinde hububat ürünü ithal etti. Yılın 5 aylık döneminde hububattaki ithalat artışı yüzde 152 olarak gerçekleşti.

Geçen yılın tamamında Türkiye’nin en fazla hububat ithal ettiği ülkelerin başında 387 milyon 745 bin dolar ile Rusya gelirken, Rusya bu yılın 5 aylık döneminde geçen yılki ihracatının yüzde 7,76’sına ulaşabildi. Bu dönemde Türkiye’nin Rusya’dan hububat ithalatı 30 milyon 93 bin dolar olarak gerçekleşti.

Hububat ithalatında geçen yıl 195 milyon 874 bin dolar ile ikinci sırada yer alan ABD, bu yılın 5 aylık döneminde geçen yılki ihracatının oldukça üzerine çıkarak 362 milyon 730 bin lirayı buldu.

Geçen yılın tamamında Türkiye’ye 46 milyon 514 bin dolar değerinde hububat ürünü ihraç eden Ukrayna ise bu yıl bu kalemde ihracat artışıyla dikkati çekiyor. Yılın 5 ayında Ukrayna’dan 201 milyon dolarlık hububat ithalatı gerçekleştirildi.

Bu yıl hububat ithalatında Kazakistan, Almanya ve Brezilya da yüksek ithalat artışının yaşandığı ülkeler arasında yer aldı. Geçen yıl 114 milyon dolar değerinde hububat ithalatı yapılan Kazakistan’dan 5 aylık dönemde 98 milyon dolar, 16 milyon dolar ithalat yapılan Almanya’dan 81 milyon dolar, 826 bin dolar ithalat yapılan Brezilya’dan ise rekor artışla 96 milyon dolar hububat ithal edildi.

İlk yarıda hububat ihracatı 2.5 milyar doları aştı

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, yılın ilk yarısında Türkiye’nin hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27’nin üzerinde artış göstererek 2,5 milyar doları geçtiğini hatırlattı.

Hububat sektörünün yıllardır dış ticaret fazlası veren sektörler arasında yer aldığının altını çizen Mete, ilk 5 aydaki ithalat artışının fiyatlardan kaynaklanabileceğini anlattı.

Dünya piyasalarından daha ucuza buğday bulunabildiğini belirten Mete, “Dünya piyasa fiyatından ürün bulmadığınız takdirde rekabetçi olamazsınız. Dolayısıyla hububatta sanayiye dönük, katma değer yaratan ithalata karşı değiliz. Bu anlamda ithalat artışında bir sorun görmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Mete, yıl sonunda hububat kaleminde açık verilmeyeceğini sözlerine ekledi.

 


Yazan - 15 Temmuz 2011. Kategori TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x