Hububat Müdahale Alım Fiyatı Açıklandı

5 Haziran 2013. 17:02

5

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, TMO’nun 2013 döneminde makarnalık buğday alım fiyatının ton başına 765 lira, Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın da ton başına 720 lira belirlendiğini açıkladı.

 

Bakan Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Güvercinlik Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında 2013 dönemi TMO müdahale alım fiyatları ile hububat politikalarını açıkladı. Türkiye’de geçen yıl hasadın 10 Mayısta başladığını, hasatla birlikte piyasalar yakın takip edilerek, fiyatların düşmeye başlamasıyla birlikte 18 Haziran’da müdahale alım fiyatlarının açıklandığını hatırlatan Bakan Eker, TMO’nun geçen yıl 311 noktada aldığı 1 milyon 634 bin ton buğday karşılığında, üreticilere 1 mAilyar 37 milyon lira ödeme yapıldığını, 149 bin ton buğdayın da emanete alındığını ifade etti.

 

Geçen yıl üretilen buğdayın, Türkiye’nin ihtiyacının üzerinde olması nedeniyle 240 bin tonunun ihraç edildiğini belirten Bakan Eker, yeni hasat dönemiyle ara verilen arz fazlası ürün ihracatına hasat sonrası devam edileceğini bildirdi.

 

Bakan Eker, Türkiye’de bu yıl hasadın mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle geçen yıla göre daha erken başladığını vurgulayarak, hasadın arpada 30 Nisan’da Şanlıurfa’da, buğdayda ise 10 Mayısta Adana’da başladığını kaydetti.

Türkiye genelinde hasadın dün itibariyle arpada yüzde 10,3’e, buğdayda ise yüzde 7,2’ye ulaştığını belirten Bakan Eker, TMO’nun üreticilere depolama imkanı sağlamak amacıyla 20 Mayıs 2013 tarihinde, taahhütname ile ürün alımlarına başladığını ifade etti.

 

1Bakan Eker, hasadın başlangıcından bugüne kadar piyasaların yakından izlendiğini ve piyasaların seyrine göre TMO’nun müdahale politikalarının şekillendiğine işaret ederek, şöyle devam etti:
“TMO bu yıl, tüm Türkiye’de 290 noktada alım faaliyeti gösterecek. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacak. Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO’ya teslim eden üreticiler, yarından itibaren ürünlerini geri çekebilecek, emanete bırakabilecek veya TMO’ya satabilecekler. Ürünlerini TMO’ya taahhütname ile teslim eden tüccar ve sanayiciler ise yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek ve emanete bırakabilecekler. Ürünler bu yıl da fiziksel analizlerin yanında, kimyasal analiz değerlerine göre fiyatlandırılacak ve kalitesine göre sınıflandırılarak depolanacak. Bu uygulamaya 2011 yılında başlamıştık, kaliteli ürün ve kalitesiz ürün ayrı ayrı depolanıyor. Bu şekilde hububatta, kalite standartında artış ve üreticinin teşvik edilmesi sağlanıyor. TMO tarafından 2011 yılında alımı yapılan ekmeklik buğdayların protein oranı yüzde 11,7 iken, 2012 yılından bu oran ortalama yüzde 12,9’a yükselmiştir. 2013 yılında hasadın devam ettiği yörelerde, ekmeklik buğdayların protein oranının geçen yıl ki seviyelerde, süne oranının ise geçen yıldan çok daha düşük olduğu gözlenmektedir.”

 

Alımlarda tam randevulu sistem uygulanacak

 

Bakan Eker, geçen yıl ilk kez uygulamaya konulan “Kısmi Randevulu Alım Sistem”i ile peşin alımların, randevulu ve randevusuz olarak, emanet alımların ise tamamen randevulu gerçekleştirildiğini hatırlattı. TMO’nun uygulamalarına bu yıl bir yenisini daha eklediğine dikkati çeken Bakan Eker, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla bu yıl tam randevulu sisteme geçileceğini bildirdi.
Bakan Eker randevuların internet üzerinden “www.tmo.gov.tr” veya “www.randevu.tmo.gov.tr” adreslerinden ve TMO şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabileceğini, TMO tarafından randevusuz alım yapılmayacağını söyledi.

Diğer Haberler:
Zeytin Karasuyu Sorun Olmaktan Çıktı mı?

 

Alımların, altyapısı uygun olan 16 borsada yapılacağını dile getiren Bakan Eker, geçen yıldan farklı olarak bu sene söz konusu borsaların yanı sıra TMO iş yerlerinden doğrudan alım gerçekleştirileceğini belirtti. Bakan Eker, pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacağını, emanet alımların geçici alım merkezleri hariç tüm depolara gerçekleşeceğini kaydetti.
TMO’nun geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Polatlı, Ahiboz ve Lüleburgaz’daki alımlarını, lisanslı depolar üzerinden yapacağını ifade eden Bakan Eker, şunları söyledi:
“Üreticiler, ürünlerini bu lisanslı depolara bırakmak suretiyle alacakları ürün senetlerini, bugün açıklanan fiyatlar üzerinden 30 Nisan 2014 tarihine kadar TMO’ya satabilecekler. Ürününü lisanslı depolara bırakan üreticiler, ürün senedi vasıtasıyla lisanslı depoculuk şirketlerinin, anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecekler. Ürününü, TMO depolarına emanete bırakan üreticiler ise makbuz senedini kullanarak, TMO’dan yüzde 30 avans alabilecek, TMO’nun anlaşmalı olduğu banklardan kredi kullanabilecekler. Ürününü lisanslı depolara bırakan tüccar ve sanayiciler, ürün senedini kullanarak, bu şirketlerin anlaşmalı olduğu bankalardan, TMO depolarına emanete bırakan tüccar ve sanayiciler ise makbuz senedini kullanarak TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecek.”

 

Bakan Eker, tüccarların kendi deposunda bulundurduğu ürünlerini ve TMO depolarına emanete bıraktığı ürünlerini, üreticiden aldıklarını belgelemek kaydıyla 1 Kasım 2013 tarihinden itibaren TMO’ya satabileceklerini belirtti.

 

Bu yıl ürün bedeli ödemelerinin, ürünün TMO’ya teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağını dile getiren Bakan Eker, “Ancak ürünü anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartıyla teslim eden üreticilere, 30 gün yerine en geç 10 gün içerisinde ödeme yapılacak” dedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, bu yıl makarnalık buğday alım fiyatının ton başına 765 lira olarak belirlendiğini söyledi. Söz konusu fiyatın yüzde 12-12,5 oranında protein içeren makarnalık buğdaylar için belirlendiğini ifade eden Bakan Eker, fiyatın proteini yüzde 13,5 ve üzerinde süne oranı düşük olan kaliteli makarnalık buğdaylarda ton başına 788 liraya kadar çıkabildiğini vurguladı.

2Bakan Eker, diğer gruplardaki buğday fiyatlarının ise pariteye göre belirleneceğini kaydetti. Buğday için ton başına 50 lira olan prim ödemesinin, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için de yapılacağını belirten Bakan Eker, “Makarnalık buğday için belirlenmiş olan ton başına 765 liralık müdahale alım fiyatı, bakanlığımızca verilen ton başına 123 lira prim ve diğer desteklerle birlikte 888 liraya yükselmektedir” diye konuştu.

Diğer Haberler:
Kırım: "Türkiye'den gıda ürünleri alacağız"

 

TMO’ya ürün teslim edecek üreticilere, alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için önerilerde bulunan Eker, üreticilerden ÇKS bilgilerini güncellemelerini, randevularını almalarını, randevu günü ürünlerini getirmelerini ve anlaşmalı alınacak ürün kartıyla alım noktalarına gelmelerini istedi. TMO’nun kendisine yönelecek ürünün tamamını satın alacak şekilde hazırlıklarını tamamladığını ifade eden Bakan Eker, yeni hasat döneminin hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

Bu yıl hububat alımlarında izlenecek politikalar şunlardır;
TMO bu yıl tüm Türkiye’de 290 noktada alım faaliyeti gösterecektir.
Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden, belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.

Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO’ya teslim eden üreticiler, yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini; geri çekebilecek, emanete bırakabilecek veya TMO’ya satabileceklerdir.
Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO’ya teslim eden tüccar ve sanayiciler ise yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek veya emanete bırakabileceklerdir.
Ürünler, bu yıl da fiziksel analizlerin yanında, kimyasal analiz değerlerine göre fiyatlandırılacak ve kalitesine göre sınıflandırılarak depolanacaktır. 2011 yılında “Kaliteli Üret, Daha Fazla Kazanç Elde Et” sloganıyla başlattığımız Proteine Dayalı Alım Sistemi ile ürünlerin kalitesinde artış sağlanmıştır.

Toprak Mahsulleri Ofisince 2011 yılında alımı yapılan ekmeklik buğdayların ortalama protein oranı % 11,7 iken 2012 yılında bu oran ortalama % 12,9’a yükselmiştir.

2013 yılında hasatın devam ettiği yörelerde ekmeklik buğdayların protein oranının geçen yıl seviyelerinde, süne oranının ise geçen yıldan çok daha düşük olduğu gözlenmektedir.
2012 yılında ilk kez uygulamaya konulan Kısmi Randevulu Alım Sistemi ile peşin alımlar randevulu ve randevusuz olarak, emanet alımlar ise tamamen randevulu olarak gerçekleştirilmiştir. Randevulu üreticiler ürünlerini sıra beklemeden aynı gün içerisinde, randevusuz üreticiler ise işyerlerinde sıraya girerek teslim edebilmişlerdir. TMO uygulamalarına bir yenisini daha ekleyerek, üreticilerimizin işyerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla, hububat alımlarında 2013 yılında Tam Randevulu sisteme geçmektedir. Randevular, internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi TMO şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de yine internet üzerinden alınabilecektir.
Alt yapısı uygun olan 16 borsada alım yapılmaya devam edilecektir.

Geçtiğimiz yıl TMO alımları, söz konusu 16 borsanın bulunduğu yerlerde, sadece bu borsalar üzerinden yapılırken, bu yıl hem bu borsalar üzerinden hem de TMO işyerlerinde doğrudan yapılacaktır.

 

Bu yolla, ürününü borsaya götürmeksizin doğrudan TMO’ya satmak isteyen üreticilere imkan sağlanmıştır.

Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

Emanet alımlar, geçici alım merkezleri hariç tüm depolara yapılacaktır.
TMO, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Polatlı, Ahiboz ve Lüleburgaz’daki alımlarını lisanslı depolar üzerinden yapacaktır. Üreticiler, ürünlerini bu lisanslı depolara bırakmak suretiyle alacakları ürün senetlerini, bugün açıklanan fiyatlar üzerinden 30 Nisan 2014 tarihine kadar TMO’ya satabileceklerdir.

 

Diğer Haberler:
"Mercimek teyze" Ayşe Baysal hayatını kaybetti

Ürününü lisanslı depolara bırakan üreticiler, ürün senedi vasıtasıyla lisanslı depoculuk şirketlerinin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.

 

Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler ise makbuz senedini kullanarak TMO’dan % 30 avans alabilecek, TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.
Ürününü lisanslı depolara bırakan tüccar ve sanayiciler; ürün senedini kullanarak lisanslı depoculuk şirketlerinin anlaşmalı olduğu bankalardan, Ürününü TMO depolarına emanete bırakan tüccar ve sanayiciler ise makbuz senedini kullanarak TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.

Tüccarlar;Kendi deposunda bulundurduğu ürünlerini, TMO depolarına emanete bıraktığı ürünlerini, Üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla, 1 Kasım 2013 tarihinden itibaren TMO’ya satabileceklerdir.

 

Bu yıl ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde, üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.
Ancak ürününü anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı ile teslim eden üreticilere, 30 gün yerine en geç 10 gün içerisinde ödeme yapılacaktır.

TMO’nun 2013 yılı müdahale alım fiyatları şöyle:

Anadolu Kırmızı Sert (AKS) Ekmeklik Buğday için ton başına 720 TL olarak belirlenmiştir.
720 TL/Ton olarak açıklanan fiyat, % 11,5-12 oranında protein içeren buğdaylar için belirlenmiş olup, proteini % 13 ve üzerinde, süne oranı düşük olan kaliteli buğdaylarda ton başına 742 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Makarnalık Buğday alım fiyatı Ton başına 765 TL olarak belirlenmiştir.
765 TL/Ton olarak açıklanan fiyat, % 12-12,5 oranında protein içeren makarnalık buğdaylar için belirlenmiş olup, proteini % 13,5 ve üzerinde, süne oranı düşük olan kaliteli makarnalık buğdaylarda ton başına 788 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Diğer gruplardaki buğday alım fiyatları ise pariteye göre belirlenecektir.
Bu fiyatlara ilave olarak, Bakanlığımız tarafından ton başına 50 TL prim ödemesi ile gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemeleri yapılacaktır.
Buğday için ton başına 50 TL olan prim ödemesi, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için de yapılacaktır.

Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğday için belirlenmiş olan 720 TL/Ton müdahale alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 123 TL/Tonprim ve diğer desteklerle birlikte 843 TL/Tona yükselmektedir.
Makarnalık buğday için belirlenmiş olan 765 TL/Ton müdahale alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 123 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 888 TL/Tona yükselmektedir.

TMO alım fiyatları belirlenirken; devir stoku, üretim miktarı, maliyet, iç ve dış piyasa fiyatları, enflasyon, refah payı ve üretimin sürdürülebilirliği dikkate alınmıştır.

Piyasa gereklilikleri dikkate alınarak, geçtiğimiz yıldan farklı olarak bu yıl, TMO’nun uygulayacağı satış fiyatlarının da açıklanması gerekli görülmüştür.

TMO, satışlarına 1 Kasım 2013 itibariyle başlayacak olup söz konusu tarih için AKS buğday satış fiyatı 810 TL/Ton olarak belirlenmiştir.

Hâlihazırda piyasalarda arz-talep-fiyat oluşumuna bakıldığında arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için bugün itibariyle müdahale alım fiyatı açıklanmasına ihtiyaç duyulmamakta olup, piyasadaki gelişmelere göre hareket edilecektir.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x