Hububat ihracatı tavan yapacak


2012’de sektör ihracatının 6,5 milyar dolara, Birlik ihracatının 1,9 milyar dolara, genel ihracatın ise 150 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, 2012’de sektör ihracatının 6,5 milyar dolara, Birlik ihracatının 1,9 milyar dolara, genel ihracatın ise 150 milyar dolara ulaşacağını öngördüklerini bildirdi.

Zekeriya Mete, yaptığı yazılı açıklamada, Birlik olarak, geçen yılı 1 milyar 650 milyon dolarlık ihracat ile kapattıklarını belirterek, sektör ihracatının yaklaşık üçte birini gerçekleştiren Birliğin sektördeki ihracat artışına paralel olarak 2010’a göre yüzde 29 artış gösterdiğini kaydetti.

Bu dönemde Türkiye’nin toplam ihracatının 114 milyar dolardan bu yıl 134,6 milyar dolara ulaştığını ve yüzde 19’luk artış gösterdiğini ifade eden Mete, sektördeki ihracat oranının genel ihracat artışından yüksek olduğunu bildirdi. Mete, ”2012’de sektör ihracatımızın 6,5 milyar dolara, Birliğimiz ihracatının 1,9 milyar dolara, genel ihracatın ise 150 milyar dolara ulaşacağını öngörüyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin yaşanan küresel ekonomik krizi birçok ülkeden daha önce atlattığını belirten Mete, buradaki başarının önemli bir kısmının Türk ihracatçılarına ait olduğunu vurguladı. Mete, şunları kaydetti:

”Bilindiği üzere 2011 yılında dünya halen etkileri devam eden ekonomik krizle boğuşurken bu süre içinde ülkemiz ihracat performansının yüksek olması ihracat camiasında bulunan biz neferlerin özverili çalışmasının semeresi olduğu kadar hükümetimizin bölgesinde bir istikrar ve güven ortamı sağlayan dış politikadaki başarısı ile de yakından ilgilidir. Bu çerçevede ihracat eşgüdümünü sağlayan kurumlarımız Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ekonomi Bakanlığımızın koordineli çalışmaları ile ülkemiz dünya ile entegre olmuş, ihracatçılarımızın ufku açılmış ve uluslararası piyasalarda rekabetçi bir yapıya kavuşmaları sağlanmıştır.

Diğer Haberler:
Atanamayan 20 bin ziraat mühendisi tepkili

Kamu ve özel sektör arasında yakalanan bu uyumlu ortamın devam etmesi durumunda 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefinin rahatlıkla yakalanabileceğine inancımızı koruyoruz. Birliğimizin 2012 yılı ihracat hedefi olan 1,9 milyar dolara ulaşmak için bu yıl yine canla başla çalışacağız. Uluslararası piyasalarda yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantılara rağmen hedefimize doğru ilerleyeceğiz.”


10 Ocak 2012. 16:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x