İBB’de Bayramlaşma


 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Kurban Bayramı öncesi son mesai gününde Saraçhane’deki Başkanlık Binası’nda mesai arkadaşlarıyla bayramlaştı.

 

 

 

Saraçhane’deki kokteyl salonunda gerçekleştirilen bayramlaşma törenine belediye çalışanlarının yanı sıra çalışanların aileleri de katıldı. Başkan Topbaş bayramlaşmaya gelen çocuklara bayram harçlığı da verdi.

 

Dini bayramların inanç toplumlarında ayrı bir yerinin olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Hep birlikte kutlayacağımız Kurban Bayramının tüm insanlığa huzur ve barış getirmesini niyaz ediyorum” dedi.

 

hqq_8724Bayramların birbirine kırgın olan insanların bu kırgınlıklarına son vermeleri için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Yeni sayfaların açıldığı, bir ötekinin farkında olunduğu, yakarışların arşı alaya yükseldiği, ondan medet umulduğu bir bayramdır. Bayramlarda biz belediye olarak bayram yapmak değil, kentimizde yaşayan insanlara bayram yaptırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Kurban bayramının 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen vatandaşlarımızın evlerinde acı bir şekilde geçeceğini dile getiren Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu bayramın bizler için diğer bir anlamı da 15 Temmuz darbe girişiminin, profesyonel teröristlerin yıllardır devam eden yapılanmalarının tezahürü olarak önümüze çıkardıkları bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldık. Milletimizin feraseti, imanı yüreği birlikteliği Sayın Cumhurbaşkanımızın gerçek devlet adamlılığı, devlet başkanı olarak gösterdiği feraseti, imanı gücü ve cesaretiyle buluşarak bu darbe girişimini bertaraf etti. Bazı hanelerde acılar var. Onların tabiki kimseye kolay nasip olmayan bir payeye sahip olduklarının farkındalar. Ama evde küçük çocukları ve yetimleriyle bu acıyı yaşayan insanlarımız var. Onlara sabır diliyoruz, bu ülke için çok şey yaptılar. Allah kendilerinden razı olsun. Bu toprakları bize vatan yapmak için canını veren gerçek şehitleri rahmet anıyorum. Belediyemizin önünde 18 şehidimiz 50 kadar gazimiz var. Onların yürekleri samimiyetleri bizim burada birlikte olma fırsatı verdiler. Başarılı olsalardı bu terörist grup bugünkü Türkiye’nin halini düşünmek dahi istemiyorum. Kardeş kavgasına girmiş birbiriyle çekişen ve Türkiye’yi paramparça eden bir sürece girerdik.”

 

 “Türkiye Bir savaş Halinde Suriye topraklarında”

On altı gün içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cerablus’ta büyük bir başarı gösterdiğini vurgulayan Başkan Topbaş , “Şu anda Türkiye Bir savaş Halinde Suriye topraklarında. Terörist guruplar ile bir mücadele içeresinde. Askerlerimiz orada, şehitler de veriyoruz. İnşallah askerlerimiz başarıya ulaşırlar. İnsanlık üzerine karabasan gibi gelen bu terörist guruplarına burada dersini verirler. İki yılı aşkındır bu guruplar ile koalisyon güçleri sözüm ona mücadele ediyor. On altı gün içerisinde Türk Silahlı Kuvvetlerimiz nasıl bir başarı gösterdiğini hepimiz şahitlik etmekteyiz. Orada oynanan oyunların hepsinin farkındayız. Dün başkonsoloslar ile yapılan toplantıda dile getirdim PYD sözüm ona gözü dönmüş terörist IŞİD’i temizlemek için kendini meşrulaştırmak için o topraklarda olmaya çalışıyor. Ama ikisi de orada yaşayan insanlara kan ve gözyaşından başka bir şey bırakmıyor” ifadelerini kullandı.

 

Cerablus’ta yaşanan gelişmelerin ardından İstanbul’daki 600 bin civarındaki Suriyeli’nin evlerine dönmeye başladıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Millet olarak beraberiz, hem teröristler ile savaş içindeyiz. Hem de Suriye toprakları üzerinde savaş halindeyiz. Ama şunu biliyoruz ki tarihimizde asla farklı niyetler ile topraklara girilmedi. Bizim milletimiz farklı niyetler ile girmedi. Asla ‘Aman’ diyene kılıç kalkmadı” şeklinde konuştu.

 

Bayramın İstanbul’da huzurlu bir şekilde yaşanması için belediye olarak bazı tedbirler aldıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, trafiğe çıkacak vatandaşlarında trafik kurallarına uyma konusunda hassasiyet göstermelerini istedi.

 

“Kurban kesmek isteyen vatandaşlarımıza yardım etme adına hazırlıklarımız tamam. Kesim hanelerimiz, kesim merkezlerimiz vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Geçmişte yaşanan kötü görüntüler azaldı ama tamamen bitti diyemiyoruz. Kurban bayramı süresince toplu taşıma araçlarımız yüzde elli indirimle hizmet verecekler. Ayrıca bayramın ilk iki günü an arterlerde İSPARK park ücreti almayacak. İtfaiye ve Zabıtamız teyakkuz halinde olacak. Bayramını İstanbul’da geçirecek olanlardan ve İstanbul dışına gidecek olanlardan özellikle trafik kurallarına uymalarını rica ediyorum. Trafik kurallarına uyduğunuz zaman o acıları yaşamaz, başkalarına da acıları yaşatmazsınız.”


Yazan - 11 Eylül 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x