İbrahim Yetkin “Beyaz ette artan KDV, zammın habercisi”


2463332179_65979fee6c_o
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin “Beyaz etteki KDV oranının yüzde 1’den yüzde 8’e çıkması, beyaz ete zam geleceği anlamına geliyor” dedi

 

 

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, beyaz etteki KDV oranının yüzde 1’den yüzde 8’e çıkmasının, beyaz ete zam geleceği anlamına geldiğini bildirdi. Tarım sektörü 2013 değerlendirmesi için dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Yetkin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tahminine göre, Türkiye’de bitkisel ürünlerde üretim miktarlarının, 2013 yılında geçen yıla göre tahıl ürünlerinde yüzde 12,3, sebzelerde yüzde 2,1 ve meyvelerde yüzde 1,2 oranında arttığını söyleyerek, üretim miktarlarının 2013’te yaklaşık olarak tahıl ürünlerinde 37,5 milyon ton, sebzelerde 28,4 milyon ton ve meyvelerde 18,2 milyon ton olarak gerçekleştiğini belirtti.

 

 

Tarımsal üreticilerin en önemli ve kronikleşmiş sorununun tarımsal girdilerdeki yüksek fiyat artışlarına karşın, tarımsal üretici fiyatların düşük kalması olduğuna dikkati çeken Yetkin, çiftçinin her yıl tarımsal girdilere genel enflasyon oranının üzerinde bir fiyat öderken, sattığı ürünün karşılığında girdi fiyatlarındaki artışı karşılayacak bir kazanç sağlayama, bunun kamuoyu tarafından fark edilememesinin nedeninin ise aracı karlarının yüksek olması olduğunu söyledi. Üretici fiyatlarındaki düşmenin, tüketiciye yansımadığını dile getiren Yetkin, “Bu durum tarımsal üreticilerin adeta üreticiyi sömürdüğü gibi bir izlenim yaratmaktadır. Aslında hem üreticinin hem de tüketicinin yüksek aracı karlarından ötürü zarara uğratılması söz konusudur” diye konuştu. Yetkin, tarımsal girdilerde uygulanan ve çok yetersiz olan destekleme oranının artırılmasını ya da bu girdilerden alınan vergi oranlarının düşürülmesi ile tarımsal desteklemeye ayrılan kaynağın artırılmasını istedi. Son yıllarda tarıma ayrılan toplam destekten hayvancılığa ayrılan miktarın artması ile tarımsal teşvik ve kredilerdeki artıştan dolayı hayvan sayısı ve et üretiminde artış gözlendiğini dile getiren Yetkin, “2013 rakamları, hayvan sayısı ve kırmızı et üretimi artarken, ithalatın azaldığını ve giderek yok denecek düzeye indiğini göstermektedir. Bundan da öte bu yıl sonuna doğru ilk kez Türkiye’den yurt dışına sığır ihracatı gerçekleşmiş bulunmaktadır. Geçen hafta beyaz etteki KDV oranının yüzde 1’den yüzde 8’e çıkması, beyaz ete zam geleceği anlamına geliyor” dedi.

DİĞER HABERLER
Çevreye Dair Bir Antrparantez

8 Aralık 2013. 15:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x