İbrahim Yetkin ” Buğday ithalatına gerek kalmayacak”


Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, olağanüstü bir durum yaşanmadığı takdirde bu yıl buğday ithalatına gerek kalmayacağını söyledi. 

Yetkin, buğday rekoltesi ile sebze ve meyve üretiminde 2011 yılına ilişkin ilk tahminleri, Ankara İç Kale Oteli’nde düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

Bu yıl iklim koşullarının iyi gitmesi dolayısıyla buğday rekoltesinde geçen yıla göre yüzde 10 civarında artış beklendiğini ifade eden Yetkin, geçen yıl 19,6 milyon ton olan buğday üretiminin bu yıl 20-21 milyon ton arasında gerçekleşmesinin öngörüldüğünü söyledi. Türkiye’de buğday tüketiminin yıllık 18-19 milyon ton civarında olduğuna işaret eden Yetkin, olağanüstü bir durum yaşanmadığı takdirde bu yıl buğday ithalatına gerek kalmayacağını kaydetti.

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) bu yıl piyasaya aktif olarak girmesi ve alabildiği kadar buğday alması gerektiğini ifade eden Yetkin, ”Dünyada gıda krizinden ve fiyatların artacağından bahsediliyor. TMO, geçen yıl yaptığı gibi hataya düşmemeli ve uygun fiyat verip en az 5-6 milyon ton ürün stokuna gitmeli. Aksi takdirde geçen yıl olduğu gibi ithalatın önü açılır. TMO, 1 Mayıs’a kadar kaç liradan ne kadar buğday alacağını açıklamalı” diye konuştu. 
    
Yetkin, Türkiye’nin buğday, et, süt, şeker gibi stratejik olarak nitelendirilen ürünlerde stok yapması gerektiğini kaydetti.
    
Bu yıl meyve ve sebze üretiminde de olumlu bir seyir izlendiğini, ancak mevsimsel etkenlerle bazı ürünlerde bir miktar rekolte düşüşü gerçekleşeceğini öngördüklerini anlatan Yetkin, ”Don, dolu ve sel nedeniyle başta domates, kayısı, erik, üzüm, fındık olmak üzere bazı meyve ve sebzelerde üretim olumsuz etkilendi. Ancak ciddi boyutlarda değil” dedi.
   
Yetkin, mevsimsel nedenlerle tarla domatesi çıkıncaya kadar domates fiyatlarında artış olabileceğini, domates ihracatında da düşüş beklediklerini söyledi.
    
12 Haziran’da yapılacak seçime de değinen Yetkin, hiç bir siyasi partinin üretici ve çiftçi kesiminden milletvekili adayı çıkarmaması nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığını sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER
Tarım Alanlarında Ayılara Elektroşoklu Tel Çit

17 Nisan 2011. 12:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x