”İfade özgürlüğünün de sınırları var”


page_papa-franciscus-turkiyeye-geliyor_466830940

 

 

 

Papa Franciscus, özellikle insanların inançlarına hakaret edildiğinde ya da alay edildiğinde ifade özgürlüğünün sınırları olacağını belirtti.

 

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, özellikle insanların inançlarına hakaret edildiğinde ya da alay edildiğinde ifade özgürlüğünün sınırları olacağını söyledi.

 

Sri Lanka’dan Filipinler’e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Papa, geçen hafta Paris’te mizah dergisi Charles Hebdo’ya düzenlenen saldırıyla ilgili olarak ifade özgürlüğünün sadece temel insan haklarından biri değil, aynı zamanda ortak çıkarlar için düşünceleri dile getirme görevi olduğuna dikkati çekti.

 

Sınırlar olduğuna işaret eden Papa, örnek olarak papalık ziyaretlerini düzenleyen ve uçakta hemen yanında duran Alberto Gasparri’yi gösterdi.

 

“Sevgili arkadaşım Dr. Gasparri, anneme küfrederse suratına yumruğu yer” diyen ve şakayla vurur gibi yapan Papa Franciscus, “Bu normaldir. Kimseyi kışkırtamazsınız. Diğerlerinin dini inançlarına hakaret edemezsiniz. Başkalarının dini inançlarıyla dalga geçemezsiniz” dedi.

 

Charlie Hebdo’yu hedef alan saldırının hiçbir şekilde haklı çıkarılamayacağını vurgulayan Papa Franciscus, aksine Tanrı’nın adı kullanılarak yapılan bu korkunç saldırının “sapkınlık” olduğunu belirtti.

 

Bir gazetecinin, ifade özgürlüğü ile din özgürlüğü bir araya geldiğinde sınırlar olup olmayacağı sorusuna yanıt veren Papa Franciscus, “Genel olarak dini ya da diğer dinleri kötüleyen, dalga geçen bir çok insan var. Bunlar provokatörlerdir. Dr. Gasparri anneme küfrettiğinde başına ne gelirse bunların da başına o gelecektir. Bir sınır vardır” dedi.

 

Vatikan yönetimi, Fransa’daki 4 imamla yayımladığı ortak açıklamada Paris saldırılarını kınamış ve medyaya dini inanışlara saygıyla yaklaşmaları uyarısında bulunmuştu.

 

Filipinler’i 20 yıl aradan sonda ziyaret eden ilk papa olan Franciscus’un başkent Manila ve Leyte eyaletinde düzenleyeceği ayinlere milyonlarca kişinin katılması bekleniyor.

 

Papa’nın 5 gün sürecek ziyareti sırasında çok sıkı güvenlik önlemleri alındı ve 40 binden fazla asker ve polis başkent Manila ile Leyte’ye konuşlandırıldı.

 

Filipinler’in yaklaşık 100 milyon nüfusun yüzde 80’ini Katolikler oluşturuyor. Nüfusun yüzde 5’ini oluşturan Müslümanlar ise genellikle ülkenin güneyinde yaşıyor.

 

– “Bu, terörden de kötü”

 

Barış için Dayanışma Grubu’nun Müslüman üyesi Prof. Ali Yakub da AA muhabirine yaptığı açıklamada, ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığını söyledi

 

Yakub, “İslam’a saldıran ve özellikle de Peygamberimiz Hz. Muhammed’i karikatürize eden insanlar var. Bu tahrik değil de nedir? Aslında bunun terörizmden bile kötü olduğunu düşünüyorum. Çünkü insanları başkalarına karşı şiddet uygulamak için kışkırtanlar şiddeti kışkırtmış olurlar ki bu, en kötüsüdür” dedi.

 

Ülkenin güneyindeki Mindanao Adası’nda Müslümanlar’ın çoğunlukta bulunduğu Maravi kentinde düzenlenen yürüyüşün ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yakub, “Biz, hiçbir Hristiyanı karikatürize etmedik. Papa, Müslümanlar tarafından da çok seviliyor. Şu halde Müslümanları yaralamanın amacı nedir? Sanırım amaç, Müslümanların Papa’dan nefret etmesi için bu ziyareti sabote etmek” ifadelerini kullandı.

Maravi’de Batı medyasının Müslümanlara karşı uyguladığını ileri sürdükleri çifte standartları protesto etmek için düzenlenen gösteriye binlerce kişi katılmıştı.


Yazan - 16 Ocak 2015. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x