İhracat mutabakatı Rusya’dan onay bekliyor


338577-svetik

 

Rusya’nın Batılı ülkelere ambargo kararının ardından başlayan Türkiye ile gıda ve tarım ürünleri ithalatını artırmaya yönelik sertifikasyon güncelleme çalışmalarında sona yaklaşıldı.

 

 

İhracatın artırılması için Rusya’daki yöneticilerle görüşmelerini sürdüren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, geçen hafta çalışmalarını tamamladı ve ilgili dosyayı onay için Rusya’ya gönderdi.

 

Rus yetkililerin, kısa süre içerisinde iki ülke heyetlerinin mutabakatını onaylaması, ardından da özellikle süt ve su ürünleri ile yumurta ve beyaz et sektörlerinde bu ülkeye ihracatın önemli ölçüde artması öngörülüyor.

 

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Başkanı Faruk Coşkun, Türkiye’nin geçen yıl kültür balıkçılığı üretiminin 230 bin ton olduğunu, bunun yaklaşık yüzde 40’ınınAvrupa ülkelerine ihraç edildiğini bildirdi.

 

Alabalık, çupra ve levrek ihracatını gerçekleştiren su ürünleri firma sayısının bir elin parmaklarını geçmezken, boykot kararı sonrası 19’aulaşmasını beklediklerini kaydeden Coşkun, “Rusya’ya su ürünleri ihracatı yapacak firma sayımız 19’a yükselecek. Rusya bizden kültür balığı istiyor. Gelecek yıl Rusya’ya kültür balığı ihracatımızı birkaç bin tondan 30 bin tona çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Rusya’da ihracatın devamlılığı konusunda garanti talebinde bulunduğunu anlatan Coşkun, sağlık sertifikası konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağına yönelik inancını dile getirdi.

DİĞER HABERLER
FİSKOBİRLİK büyüyor

 

Coşkun, “Türkiye, Rusya’ya ihracat için kültür balıkçılığında atıl kapasitelerini devreye sokacak. Şu anda kapasitemiz 430 bin ton civarında. Tüm sular paylaşılmış durumda. İhracat artışı için tesisler modernleştirilecek ve üretim artırılacak. İhracatı artırırsak Rusya ile devamlılığı da sağlarız” ifadelerini kullandı.

 

 


1 Ekim 2014. 11:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x