İhracat yumurta fiyatlarını artırdı


 

YUM-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Konya, Avrupa’da ortaya çıkan fipronil skandalının ardından bu ülkelerin ihracat yaptığı pazarlara olan ihracatın arttığını, bunun da ağustosta yumurta fiyatının yüzde 16,85 artmasında etkili olduğunu söyledi.

 

 

 

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Konya, tüketici fiyatları bazında ağustosta fiyatı yüzde 16,85 artan ve zam şampiyonu olan yumurtaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Yıl başından itibaren sektörde bazı sıkıntılar yaşandığını anlatan Konya, ocaktan temmuza kadar yumurta fiyatlarının düştüğüne işaret etti. Konya, bu düşüşün plansız ve izinsiz üretimle birlikte yumurtaya olan talebin mevsimsel olarak azalmasından kaynaklandığını söyledi.

 

Yumurta fiyatlarında ağustosta görülen yüzde 16,85’lik artışın yıl başından bu yana meydana gelen düşüşle kıyaslandığında fazla olmadığının altını çizen Konya, “Söz konusu yükseliş mevsimsel olarak yumurta tüketimi ve ihracattaki artışın yanı sıra, plansız üretimden doğan arz eksikliğinden oluştu. Fazla ürettiğimiz zaman zarar ediyoruz. Zarar edince üretim azalıyor ve fiyatlar yükseliyor.” diye konuştu.

 

Konya, 1,5 aydır Avrupa’nın bazı ülkelerinde zehirli yumurtaların imha edildiğine dikkati çekerek, “Bu ülkelerin ihracat yaptığı ülkeler bizden yumurta talep etmeye başladı ve ihracat arttı. Dışarıya yumurta gidince fiyatlar yükselmeye başladı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelere ihracata başladık. Ülke çeşitliliğinin artışı bu fiyatları etkiledi.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Konya, üretici fiyatlarının düşmesinin market fiyatlarını etkilemediğini belirterek, üreticilerin ürünü toptan 13-14 kuruşa sattığını, marketlerin ise perakende olarak 30 kuruşa satışa sunduğunu kaydetti.


Yazan - 5 Eylül 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x