İhracatçılara Merkez Bankası’ndan destek


12239981_11n

 

 

 

İhracat ve reeskont kredileri limiti yüzde 25 artırıldı, dört aydan uzun vadeli kredilerin maliyeti 20 baz puan düşürüldü

 

İhracatçılara Merkez Bankası’ndan destek

 

 

İSTANBUL – Merkez Bankası (TCMB) ihracat ve reeskont kredileri limitinin yüzde 25 artırıldığını dört aydan uzun vadeli kredilerin ihracatçıya maliyetinin 20 baz puan azaltıldığını açıkladı.

 

Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada ihracat reeskont kredisi yoluyla TCMB rezervlerine sağlanan katkının 2014 yılında 13 milyar dolara ulaşması bekleniyor. TCMB tutarın limit artışı, maliyet avantajı ve sağlanan diğer kolaylıklar sayesinde rezervlere bu yolla sağlanacak katkının 2015 yılında daha yüksek olması bekleniyor.

 

TCMB açıklamasının maddeleri ise şöyle:

 

* TCMB tarafından ihracatçılara kullandırılmakta olan ihracat reeskont kredilerinin limiti 12 milyar dolardan 15 milyar dolara yükseltilmiş ve bu tutarın 14 milyar dolarlık bölümü Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank), 1 milyar dolarlık bölümü ise ticari bankalara tahsis edilmiştir.

 

* Toplam kredi limitindeki artışa bağlı olarak firma bazında kredi limitleri; dış ticaret sermaye şirketleri için 240 milyon dolardan 300 milyon dolara, diğer firmalar için 180 milyon dolardan 250 milyon dolara yükseltilmiştir.

DİĞER HABERLER
7 Veteriner Gıda Hijyeni Kongresi yapıldı

 

* 121-240 gün vadeli kredilerin maliyetlerinde 20 baz puanlık indirim yapılmış olup, bu kredilere bugünden itibaren altı aylık Libor/Euribor oranları uygulanacaktır.

 

* İhracatçı firmalarca ihracat alacağına istinaden düzenlenip faktoring firmalarına temlik edilen ve faktoring firmalarınca Türk Eximbank’a ciro edilen bonoların reeskonta kabulü suretiyle firmalara sevk sonrası ihracat reeskont kredisi kullandırılması imkanı getirilmiştir.

 


20 Ekim 2014. 17:20
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x