İhracatımızın Yıldızları Ödüllendirildi 


DSC_0199

 

 

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), “Düşünenleri, fikir oluşturanları, üretenleri, çalışanları, cesaret edenleri, risk alanları, istihdam sağlayanları, katma değer yaratanları, mücadele edenleri, kendi dünyasından çıkıp dış dünyaya açılanları, rekabet edenleri, bir saniye durmadan koşanları, hep koşanları” ihracatçıları ödüllendirdi.

 

İstanbul İhracatçı Birlikleri, 2005 yılından beri düzenlediği En Başarılı İhracatçılar Ödül Töreninin bu yıl 11.sini düzenleyerek 2014 yılının başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi.

 

Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen ödül töreninde en başarılı ihracatçı firmalar, Ekonomi Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı ile diğer kurum ve kuruluşların üst düzey yetkilileriyle bir araya geldiler.

 

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde faaliyet gösteren 7 İhracatçı Birliğinin (İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği) 2014 yılı ihracat kayıt rakamlarına göre alt sektörleri bazında en çok ihracat gerçekleştiren firmalarına ödülleri sunuldu.

11141316_958037357563073_19050231459202571_o

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet GÜLEÇ yaptığı açılış konuşmasında şöyle konuştu: “Başta Ukrayna ve Ortadoğu olmak üzere, 2014 yılını bölgesel belirsizliklerin küresel ekonomiyi şekillendirdiği bir yıl olarak geride bıraktık. Küresel ekonomide oluşan bu tablo yıl boyunca ekonomiyi etkiledi. İç ve dış piyasalarda yaşanan bu şoklara rağmen Türkiye ekonomisi 2014 yılında da büyüme trendini sürdürdü. İhracat performansımız da ekonomimize pozitif yönde etki etti. İhracatçımız 2014 yılında gelişmeye, büyümeye ve pazarlarını genişletmeye devam etti. İhracatta yakalanan yüzde 4’lük başarı, 2014 yılı küresel konjonktür düşünüldüğünde oldukça başarılı bir sonuçtur. Tüm bu göstergeler ihracatın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu göstermekte. Hatta geçen yıl toplam büyümemize ihracatımızın nasıl olumlu katkılar yaptığını görerek seviniyor, ihracatçılar olarak gurur duyuyoruz.”

 

İİB bünyesindeki 7 Birliğin toplam ihracatının 2014 yılı için yüzde 6,2’lik bir artışla 6 milyar 200 milyon dolara arttığını söyleyen Güleç, konuşmasına şöyle devam etti: “Toplam ihracatımızın yüzde 5’e yakının karşılayan bu performansta, kıymetli başkanlarımızın ve değerli yönetim kurullarımızın genel sekreterlik çalışanlarının ortaya koydukları özverinin etkisini vurgulamak isterim. Hem ihracatımızı artırmak, hem büyümemizi devam ettirmek adına tüm Birliklerimiz dünyanın pek çok yerinde pek çok aktivite gerçekleştiriyorlar, fuarlara katılıyorlar, heyetler düzenliyorlar, görüşmeler yapıyorlar. Hali hazırda, 10 Ur-Ge kümesi, 2 tanıtım grubu, 2 Turquality projesi; yönetiyoruz. 12 milli katılım fuara tanıtım gruplarının iştirak ettiği 40’a yakın fuara katılıyoruz. Kısacası, bizler 2023 hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz.”

 

“2023 hedeflerine ulaşmak için bütün kesimler olarak gerekli mücadeleyi, çalışmayı ve azmi ortaya koymamız gereken bir dönemdeyiz.” ifadesini kullanan Ahmet Güleç, güçlü bir ihracat için güçlü bir üretim ülkesi olmanın önemini vurguladı. Güleç, üretimde verimliliği ve rekabetçiliği yakalamak gerekliliğini dile getirdi. İhracatın gücünün, üretim gücünde geçmesi gerektiğini belirten Ahmet Güleç, Başbakanımızın son günlerde getirdiği, iç ve dış ticareti bir araya getirecek olan Ekonomi Bakanlığı’nın yeni kurumsal yapısını ihracatçılar olarak oldukça önemsediklerini söyledi.

 

BAŞARININ SIRRI CESARET

Sektöründe en fazla ihracat yapan firmaların ödül aldığı gecede HasTavuk adına ödülü, şirket ticaret müdürü Cihan Genç teslim aldı. Tören sonrasında açıklama yapan HasTavuk Ticaret Müdürü Cihan Genç, 1972 yılından beri kanatlı sektörünün ham maddeci pozisyonunda yer alırken 2 yıl önce gıda sektörüne de hızlı bir giriş yaptıklarını dile getirdi. HasTavuk olarak damızlık sektöründe yakaladıkları başarıyı, gıda sektöründe de gerçekleştirmeyi amaçladıklarını belirten Genç, “Bugün burada sektöründe en fazla ihracat yapan ilk 3 firmadan biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.  Bence HasTavuk’un bu başarısının ardında  yatan; cesur kararlar alıp, yola çıkmaktır.  Azim, irade ve koşmaktır.  Bu başarımızı çok daha ileriye taşımak amacımızdır”dedi. İstanbul Çırağan sarayında gerçekleşen törene Ticaret Müdürü Cihan Genç’le beraber dış ticaret bölüm sorumluları Mehmet Akınal ve Ömer Karaali katıldı.

 

İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak ve TİM Başkanvekili Tahsin Öztiryaki’nin de birer konuşma yaptılar. Ödül töreninde, başarılı ihracatçılara ödüllerini  Veysel Parlak ve sektör Başkanları olarak İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı  Zekeriya Mete, İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı  Muhsin Çakıcı, İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet Güleç, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sagun ve İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Ünal verdiler.

 

.


Yazan - 15 Nisan 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x