‘İhracatta değer kaybı yaşanıyor’


ihracat-mart-ayinda-geriledi-7143023_x_7921_o

 

 

 

 

TZD Genel Başkanı Yetkin, ‘Türk lirasındaki değer kaybı dolayısıyla başka ürünlerde de çeşitli ülkelere yaptığımız ihracatta miktar artışı olsa bile değer olarak kayıp yaşanıyor’ dedi
Ana Sayfa» Ekonomi» Ekonomik Meslek Kuruluşları03.10.2015 12:24
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, meyve ve sebze ihracatını artırmak için acil önlemler alınması gerektiğini belirtti.
Yetkin, yazılı açıklamasında, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ülke genelinde ihracatın ocak-eylül aylarını kapsayan 9 aylık dönemde yüzde 10 düştüğünü anımsattı. Geçen yılın eylül ayına kıyasla düşüşün yüzde 20’yi bulduğunu ifade eden Yetkin, yaş meyve sebze ihracatı rakamlarında da benzer bir tablonun görüldüğünü kaydetti.
Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin hazırladığı raporda ise söz konusu dönemde yaş meyve ve sebzede yaşanan ihracat düşüşünün, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında miktar olarak yüzde 10, değer olarak yüzde 16 olarak hesaplandığına dikkati çeken Yetkin, bu durumun 230 milyon doların üzerinde bir gelir kaybına neden olduğunu bildirdi.
Kayıp yüzde 10’a ulaştı
Yetkin, ihracatta miktar olarak artış olsa bile değer olarak kayıp yaşandığının altını çizerek, “Bu tabloda en dikkat çekici hususlardan biri, Türk lirasındaki değer kaybı dolayısıyla ihracatta miktar olarak artış olması gerekirken 9 aylık dönemde geçen yıla göre yaşanan kaybın yüzde 10’a ulaşmış olması. Türk lirasındaki değer kaybı dolayısıyla başka ürünlerde de çeşitli ülkelere yaptığımız ihracatta miktar artışı olsa bile değer olarak yine kayıp yaşanıyor” değerlendirmesinde bulundu.


Yazan - 4 Ekim 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x