İklim Değişikliği İçin Hayvan Islahı Çabaları


Untitled-1 copy

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN HAYVAN ISLAHI ÇABALARI

(çeviri)

Prof.Dr.F.Tahir AKSOY

 Delaware Üniversitesi”nden (ABD) bir grup araştırmacı 2012 yılında Afrika”ya bir gezi düzenledi. Bu gezinin amacı daha sıcak bir dünyada yaşayabilen tavuk tiplerini  (ırk, varyete vb.) araştırmaktı. Küresel ısınmanın oluşturacağı kötü yaşam koşullarına uyan yeni çiftlik hayvanı tiplerini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma için Amerikan hükümetinden milyonlarca dolar destek alındı.

 

Kimi iklim değişikliği aktivistleri ise bu çalışmayı asıl sorun olan dünyanın çevresel sorunlarını örtüp oyalamak ve endüstriyel tarım için yeni tavizler elde etme çabası olarak değerlendirdi. Buna rağmen bilim adamları, iklim değişikliği koşulları altında dünyayı beslemek için sıcaklığa daha dayanıklı yeni çiftlik hayvanı tiplerinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Amerikan Tarım Dairesi Sekreteri Tom Vilsack “tarımda zor iklim koşulları ile uğraşırken diğer taraftan da daha büyük sayılara ulaşan insan topluluklarının gıda gereksinimlerini ve et tüketimi ile ilgili artan taleplerini karşılamak zorundayız.” demektedir.

 

Afrikalı çıplak boyunlu tavukların sıcak çevre koşullarına uyumu ve onların genetik kodlanması konusunda sarf edilen gayretlerin amacı sıcak çevre koşullarına uyumlu broiler sürülerin üretilmesi olanaklarını belirlemektir. Carl Schmidt isimli bir araştırmacı bilim adamı “iklim değişirken yapacağımız işlerin şekli de (oyunumuz da) değişmektedir” demiştir. Ona göre 2050 yılında 9 milyar olacak dünya nüfusunun nasıl besleneceği ile ilgili değişimleri şimdiden belirlemek gerekmektedir.

DİĞER HABERLER
Yumurta Üretimi Aldı Başını Gidiyor

 

Kaynak: Los Angeles Times, Ad Bal May 6, 2014

 

BREEDİNG FOR CLİMATE CHANGE

 

A team of researchers from US University of Delaware travelled to Africa in 2012 to search for exemplary chickens that could survive a hotter planet. They were backed by millions of dollars from the US government, racing to develop new breeds of farm animals that can stand up to the hazards of global warming.  Some climate-change activists dismiss the work, which is just getting underway, as a distraction and a This shows that best credit cards is definitely money. concession to industrial-style agriculture, which they blame for compounding the world”s environmental problems.

The researchers however, say new, heat-resistant breeds of farm animals will be essential to feeding the world as climate change takes hold. “In agriculture, we are dealing with the challenge of difficult weather conditions at the same time we have to massively increase food production to accommodate larger populations and a growing demand for meat”, according to US Secretary of Agriculture Tom Vilsack.

That means efforts like trying to map the genetic code of African naked-neck chickens to find out if their ability to withstand heat can be bred into broiler flocks .”The game is changing since the climate is changing,” according to researcher Carl Schmidt. “We have to start now to anticipate what changes we have to make in order to feed  the estimated 9 billion global population in  2050”.

DİĞER HABERLER
Üçgün Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Source

Los Angeles Times

by Ad Bal  May 6, 2014

 

 

 

 


31 Mayıs 2014. 14:39
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x