İktisat Kongresinde ‘Tarım’ masaya yatırıldı


 

 

mly5’nci kez düzenlenen İzmir İktisat Kongresi, 34 oturumun tamamlanmasıyla sona erdi. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli ekonomi buluşmalarından olan kongrenin son gününde iki oturum tarım sektörüne ayrıldı.

 

 

 

 

Tarım sektörüne yönelik düzenlenen ilk oturum Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları’nın başkanlığında gerçekleşti. ‘Tarım ve Gıda Sektöründe Dönüşümün’ konuşulduğu panelde; Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Güneş, Sulama Birlikleri Derneği Başkanı Mehmet Ergücen, Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Rahime Petek Ataman, Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Murat Yörük, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkan Danışmanı Hüseyin Çoşkun ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfından Ozan Acar söz aldı.

 

 

 

 

Panel sonunda kısa bir değerlendirme yapan Müsteşar Mirmahmutoğulları, Türkiye’deki tarımsal faaliyetlerin diğer ülke tarımsal faaliyetleriyle karşılaştırılırken verilerin sağlıklı bir şekilde ortaya koyulması gerektiğini ifade etti.

 

 

 

 

İstihdam baskısı kaldırılmalı, arazi bölünmesinin önüne geçilmeli

 

 

 

 

Türk tarımının gelişimi açısından sektör üzerindeki istihdam baskısının ortadan kaldırılması gerektiği üzerinde duran Mirmahmutoğulları, bir diğer önemli sıkıntının miras yoluyla tarım arazilerinin bölünmesi olduğunu belirtti.

DİĞER HABERLER
Üniversiteli'nin ve Fakirin Baş Yemeği Makarna'nın Bilinmeyenleri...

 

 

 

 

zçtGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının girişimiyle tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçildiğini anlatan Mirmahmutoğulları, “ Tarım arazileri nüfusun konut ihtiyacı olduğu için kullanım dışına çıkmıyor. Miras yoluyla o kadar bölünüyorlar ki, tarım yapılamaz, traktör dönemez hale geliyor. Buna çözüm üretmemiz lazımdı. Bizde elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bölünmüş tarım arazilerinin tamamını toplulaştıracağız. Zaten arazilerin büyük çoğunluğunun toplulaştırılmasını tamamladık. Çok az bir alan kaldı. Geri kalan alanlarında toplulaştırılmasıyla bir daha arazilerin bölünmesine izin vermeyeceği” dedi.

 

 

 

 

Krize rağmen tarım ekonomisi 8 yıl üst üste büyüdü

 

 

 

 

Tarım arazilerinin korunmasını sağlamak için miras kanunda değişikliğe gidildiğini değişikliğinde meclis gündeminde olduğunu sözlerine ekleyen Mirmahmutoğulları, konuşmasının devamında Türkiye’nin tarım ekonomisi konusunda dünyanın 7’nci büyük ekonomisi olduğunu kaydetti. Dünyadaki ekonomik krizle birlikte yaşanan kuraklık sorununa rağmen Türkiye’de tarım ekonomisinin 8 yıl üst üste büyüme kaydettiğini vurgulayan Mirmahmutoğulları, tarım ekonomisinin Türkiye’nin genel ekonomisinin üstünde büyüdüğünü anlattı.

 

 

 

 

Tarım sektörüne eleman yetiştiren fakültelerin yetersiz kaldığını dile getiren Mirmahmutoğulları, zirai fakültelerde okuyan öğrencilerin katma değerden yoksun olarak mezun olduğunu söyledi.

DİĞER HABERLER
93 ülkenin tercihi Türk çayı oldu

 

 

 

 

AR-GE personelinin alın teri mirasa konu edildi

 

 

 

 

fTarım sektörüne yönelik AR-GE çalışmalarının geliştirilmesi için Bakanlık olarak bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Mirmahmutoğulları, ‘AR-GE personelinin alın terini mirasa konu eden bir mevzuat çıkardık’ diye konuştu. Mevzuata göre AR-GE personelinin geliştirdiği projeden elde edilen gelirin yüzde 50’sinin kendisine verildiğini anlatan Mirmahmutoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü: “Teşvik amaçlı yapılan mevzuat değişikliği ile geliştirilen projeden elde edilen gelirin yüzde 50’si personele veriliyor. Personelin ölümü halinde elde ettiği gelirin bu sefer yüzde 50’si çocuğuna devrediyor. Böyle olunca artık AR-GE personeli tüm beyin gücüyle yükleniyor, proje üretiyor. TUBİTAK projelerinde birinciliği kimseye vermiyoruz”

 

 

 

 

Sektörde Ege Bölgesinin geleceği de konuşuldu

 

 

 

 

İktisat Kongresinde tarım sektörüne yönelik düzenlenen diğer panel ise bu kez Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli’nin başkanlığında gerçekleşti.

 

 

 

 

‘Ege Bölgesinde Tarım ve Gıda Sektörünün Geleceği’ konulu panelde; Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Karaca, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çelik, Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz, Te-Ta Teknik Tarımdan Sümer Tömek Bayındır, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Handan Giray söz aldı.

DİĞER HABERLER
'Baklagil ithalatına kesinlikle izin verilmesin'

 

 

 

 

Tarım ve gıda sektörüne ilişkin küresel gelişmelerin ve eğitimlerin konuşulduğu panelde, sektöre ait nitelikli işgücünün geliştirilmesi konusuna parmak basıldı. Gıda söktürene yönelik girişimciliğin arttırılması gerektiği konusunun da gündeme taşındığı panelde, ayrıca Ege Bölgesinde tarım ve gıda sektörünün geliştirilmesine yönelik yapılan devlet yardımları değerlendirildi.

 


2 Kasım 2013. 14:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x