İl Kontrol Laboratuvarlarına Gıda Güvenliği Eğitimi


Avrupa Birliği ile entegrasyonu sağlayacak GGBS (Tarım Bakanlığı Gıda Güvenliğ Bilgi Sistemi) ile 1 gr seyiyesinde dahi sağlıksız gıdanın takip edileceği , denetleneceği bir sisteme geçiliyor.

bu konu ile ilgili olarak ta,Tarım Bakanlığı Gıda Güvenliğ Bilgi sisteminin tam anlamıyla uygulanmasına 03 Ocak 2011 tarihinde geçileceği bildirilmişti. Bu gelişme üzerine,  TURKLAB üyesi özellikle İstanbul’da hizmet veren gıda kontrol laboratuvarları ile Tarım Bakanlığı Gıda Güvenliğ Bilgi sisteminin uygulamalarına geçişi hakkında Gıda Komitesi  tarafından yapılan araştırma sonucunda, personel değişiminin fazla olması ve yeni laboratuarların hizmete girmesi gibi nedenlerden dolayı GGBS kullanıcı seviyesinde eğitim ihtiyacı olduğu tespit edildi.
 
Eğitime Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü uzmanlarından Fuat Sedat KAYHAN’da eğitmen olarak katıldı.

GGBS (Tarım Bakanlığı Gıda Güvenliğ Bilgi Sistemi) kullanıcı eğitimi TURKLAB’ın ev sahipliğinde 25 Aralık 2010 cumartesi günü 35 kişinin katılımıyla İstanbul / Bostancı Green Park Hotel’de yapıldı. Eğitime TURKLAB üyesi dışında ; İstanbul, Çanakkale, Edirne başta olmak üzere çevre illerden Tarım Bakanlığı İl Kontrol Lab.Temsilcileride katıldılar.

TURKLAB Genel Sekreteri Dr. Can DEMİR açılış konuşmasında ; Avrupa Birliği ile entegrasyonu sağlayacak GGBS (Tarım Bakanlığı Gıda Güvenliğ Bilgi Sistemi) ile 1 gr seyiyesinde dahi sağlıksız gıdanın takip edileceği , denetleneceği bir sisteme gireceğimizden dolayı memnuniyetlerini belirtti.
Dr.Can Demir, eğitimi bu anlamda çok önemsediklerini tüketicilerin sağlıklı gıdalara ulaşmasında ithal edilen gıdaların yurt içine sağlıklı ve referans değerlere uygun olanların girişini takip eden GGBS’nin en önemli paydaşlarından biri olan TURKLAB üyesi ve Tarım Bakanlığı’ndan yetkili bütün gıda kontrol laboratuvarlarının eğitime katılarak destek verdiklerini 03-01-2011 tarihinde Türkiye genelinde uygulanacak bu sistemi kullanmak için üyelerinin hazır olduklarını belirtti.

DİĞER HABERLER
Türkiye'yi, ilaçta Ar-Ge merkezi olarak seçti

Dr.Can Demir konuşmasında,TURKLAB ev sahipliğinde üyelerine yönelik düzenledikleri bu eğitime eğitmen görevlendiren Tarım Bakanı  Dr. M. Mehdi EKER başta olmak üzere büyük bir atılım olan GGBS geçişe hazırlayarak emeği geçen bütün bürokratlara teşekkür etti ve en önemlisi tüketicilerin sağlıklı gıda temininde ve takibinde çok öenmli destek sağlayacak ve Avrupa Birliği ülkeleri ile birlikte aynı seviyede güvence verecek bu uygulamayla laboratuvar analizlerinin sonucunun hedefe ulaşacağını belirtti.

Toplam 4 saat süren eğitim uygulamanın tanıtımıyla başladı ( 2 saat ) , laptopları ile eğitime gelen her laboratuvarı temsilen en az bir katılımcı personele uygulama yaptırıldı ( 1 saat ) ve en son olarak da interaktif olarak sistemden kaynaklanan zorlukların ve benzeri uygulamadan doğan ihtiyaçların soru cevap bölümünde gündeme getirilmesi ( 1, 5 saat ) ile tamamlandı.

Eğitim sonunda eğitmene TURKLAB’ın geleneksel el işlemeli gondolu takdim edildi.


25 Aralık 2010. 23:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x