İlaç üreticilerinin yüzde 93’ü yabancı


TEB Başkanı Çolak, ilaç sektöründe dışa bağımlılığın her geçen gün biraz daha arttığını belirterek, Türkiye’de ilaç üreten 60’dan fazla kurum olduğunu, ancak bunların sadece 4-5 kadarının yerli üreticiye ait olduğunu savundu. Çolak, “Tükettiğimiz ilacın zaten çoğunu yurt dışından alıyoruz. İçerde de fabrikaları yabancılara satıyoruz” dedi. 05.09.2010 12:44

 TÜİK’in verilerine göre 2002 yılında Türkiye’nin ilaç dahil eczacılık ürünleri ithalatı 1 milyar 716 milyon dolarken, bu rakam 2009 yılında 4 milyar 80 milyon dolara yükseldi. 2010 yılının ilk altı ayında ise Türkiye’nin ilaç ithalatı 2 milyar 130 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin ilaç ve eczacılık ihracatı ise geçen yıl sadece 429 milyon dolarda kaldı.

Türkiye Eczacılar Birliği(TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, ilaç sektöründe dışa bağımlılığın her geçen gün biraz daha arttığını belirterek, Türkiye’de ilaç üreten 60’dan fazla kurum olduğunu, ancak bunların sadece 4-5 kadarının yerli üreticiye ait olduğunu savundu. Çolak, “Tükettiğimiz ilacın zaten çoğunu yurt dışından alıyoruz. İçerde de fabrikaları yabancılara satıyoruz” dedi.
TÜİK’in verilerine göre 2002 yılında Türkiye’nin ilaç dahil eczacılık ürünleri ithalatı 1 milyar 716 milyon dolarken, bu rakam 2009 yılında 4 milyar 80 milyon dolara yükseldi. 2010 yılının ilk altı ayında ise Türkiye’nin ilaç ithalatı 2 milyar 130 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin ilaç ve eczacılık ihracatı ise geçen yıl sadece 429 milyon dolarda kaldı.
TEB Başkanı Erdoğan Çolak, konuyla ilgili ANKA’ya yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de 60’dan fazla ilaç üreticisi olduğunu ifade etti. Çolak, bu üreticilerin yalnızca 4-5 adedinin yerli sermayeye ait olduğunu belirtti. Çolak, şunları söyledi:
“Türkiye ilaç üreten 36 ülkeden birisi ancak son zamanlarda, özellikle 1980’lerde başlayan küreselleşme ile birlikte yerli ilaç piyasasını geliştiremedik. AR-GE yapamadık. Bir yapının büyümesinin en önemli ölçütü araştırma geliştirmeye ağırlık verilmesidir. Yeterince buraya eğilmemekten kaynaklı sıkıntı oldu. 1980’lere kadar ilaç üreticisi ilk 10 firma yerli üreticilere aitti. 1980-1990 arası ise bir iki tane uluslararası firma ilk ona girdi. Şimdi ise ilk 10’da yerli bir iki firma var.”
Çolak, ilaçta dışa bağımlılığın yanı sıra, Türkiye’nin mamul ve ham maddede de dışa bağımlı olduğunu savundu. Çolak, “Üstelikte Türkiye büyüyen bir pazar. İlaç sektöründe yabancı egemenliğini kırmak için ulusal bir politika çerçevesinde düşünüp yol almak lazım. Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı devreye girmeli. Sektörü yapılan yanlışlıklar bu hale getirdi. 1980’lerden sonra yatırım alanından çekildik. Türkiye’de, 26 yıldır eşdeğer ilaç üretiminde bir engel var. Bu nedenle Türk ilaç sektörünün devlerinden Eczacıbaşı dahi eşdeğer ilaç bölümünü yabancılara devretti” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Yurt yangınında hayatını kaybedenlere hüzünlü veda

-“AR-GE’DE KAYBIMIZ MİLYARLARCA DOLAR”-

Çolak, bir maddenin onlarca molekülünün ilaca dönüştürülmesi için harcanması gereken paranın 500 milyon dolar civarında olduğunu ifade etti. Çolak, ” AR-GE alanını bizimkiler çok iyi koruyamadı. Şuan Türkiye’de üretim yapan yabancı ilaç firmaları, ülkemizde AR-GE çalışması yapmıyor. Bunlar AR-GE çalışmalarını yurt dışında yapıyorlar. FAYZER, NOVARTİS gibi ilaç firmaları yılda 6.5 milyar dolarlık rakamı AR-GE çalışmalarına ayırıyor. Ama bu yatırımı ülkemizde yapmıyor. Türkiye de ilaç araştırmaları gelişmediği için bunlar yurt dışına çıkıyor. Hepsi yurt dışında yatırım yapıp, bizi bir pazar olarak kullanıyorlar” şeklinde konuştu.


5 Eylül 2010. 13:51
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x