İlaçta KDV %8’e düşürüldü


İlaç üretiminde kullanılan etkin madde ve etkin madde üretiminde kullanılan hammaddelere uygulanan KDV oranı yüzde 8’e oranı indirildi.

İlaç üretiminde kullanılan etkin madde ve etkin madde üretiminde kullanılan hammaddelere uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. Buna göre Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan veya ithaline izin verilen beşeri tıbbi ürünler ile bu ürünlerin terkibinde bulunan etkin maddeler ve etkin madde üretiminde kullanılan hammaddelerin KDV’si yarından itibaren yüzde 8 olarak uygulanacak.

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Maliye Bakanlığı’nın 15 Şubat 2012 tarihli yazısı üzerine Bakanlar Kurulu tarafından 20 Şubat 2012 tarihinde kararlaştırıldı.

24 Aralık 2007 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine ilişkin Kararın eki (II) sayılı listenin “Diğer Mal Ve Hizmetler” bölümünün 18., 19. ve 20. sıralarında değişiklik yapıldı. Buna göre yüzde 8 KDV’nin uygulandığı Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan veya ithaline izin verilen beşeri tıbbi ürünlerin kapsamı genişletilerek, bu ürünlerin terkibinde bulunan etkin maddeler ve etkin madde üretiminde kullanılan hammaddeler de bu kapsama sokuldu.

DİĞER HABERLER
TVHB: Covid-19 sürecinde Veteriner Hekimler öncelikli ve riskli meslek grubudur

Kararla ayrıca 18 Aralık 2007 tarihli ve 2007/13007 sayılı Kararnamenin eki İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 0106.90.00.90.14 pozisyonunda yer alan biyolojik mücadelede kullanılan parazit vepredatörler ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından zirai mücadelede kullanılmak üzere ruhsatlandırılan bitki koruma ürünleri, bu ürünlerin terkibinde bulunan aktif maddeler ve aktif madde üretiminde kullanılan hammaddelerden yüzde 8 KDV alınacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan veteriner ispençiyari ve tıbbi müstahzarlar (veteriner kozmetikleri hariç), bu ürünlerin terkibinde bulunan etkin maddeler ve bu etkin maddelerin üretiminde kullanılan hammaddelerine yüzde 8 KDV uygulanacak. Karar yarından itibaren yürürlüğe girecek./Anka

 


25 Mart 2012. 11:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x