İlaçtaki düşüş, yerli şirketleri vuracak


Türkiye’de 300 ilaç şirketi olduğunu söyleyen Novartis Türkiye Başkanı, birleşme ve satın almalar olabileceğine işaret etti.
 
2009’da orijinal yüzde 15-20, jenerik ilaçların ise yüzde 5-10 arasında düştüğünü, fiyatların geçen yıl yüzde 9,5 daha gerilediğini belirten Novartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman, bu düşüşten en çok yerli şirketlerin etkilenmesini beklediğini ifade etti.

Berkman, ilaç sektöründe geçen yıl yaşanan gelişmeler ve 2011 beklentilerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin “Fiyatlar ne kadar düştü ve fiyat düşüşünden zarar ettiniz mi?” şeklindeki sorularını şöyle yanıtladı:

“2009’da orijinal ilaçlar yüzde 15-20, jenerik ilaçlar yüzde 5-10 arasında düştü. Fiyatlar, bunun üzerine geçen yıl yüzde 9,5 daha düştü. Orijinalde toplamda yüzde 30 diyebiliriz. Zarar ettik tabii… 2009 ve 2010’da çok ciddi bir ilaç fiyat krizi yaşadık. İlaç fiyat krizinde bir takım şeyleri dondurup şu anda önümüzü görmeye çalışıyoruz. Fiyat konusu en ucuz satan şirketi de ilgilendiriyor. Biz 3 ayrı dernektik. Artık bir araya gelmemiz gerekiyor. Esas sorun yerli şirketlerde olacaktır.”

2 bine yakın işten çıkarma oldu

Birleşme ve satın alma beklentilerine ilişkin bir soruya da Berkman, “Dünyada oluyor. Türkiye’de de yerli şirketlerden arkadaşlarla konuştuğumuzda onlar da öyle diyor. Türkiye’de 300 şirket zaten fazla” yanıtını verdi.

DİĞER HABERLER
Üniversitelilerden yaban hayatına gönüllü destek

Son fiyat kararnamesinin ardından kaç kişiyi işten çıkardıklarına ilişkin bir soru üzerine Berkman, 85 kişinin işten çıkarıldığını söyledi. Berkman, rakiplerinin geçen yıl çok ciddi işten çıkarmalar yaptığını, rakamın 2 bine ulaştığını, sektörde işten çıkarmaların bu yıl da sürebileceğini söyledi.


28 Ocak 2011. 15:43
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x