İlk Palamuttan Mıhlama Yaptılar


Av yasağının sona ermesiyle denize açılarak “Vira Bismillah” diyen balıkçılar ilk tuttukları balıklardan mıhlama yaptı.

 

ORDU – Ordulu balıkçılar, 1 Eylül’de sona eren av yasağının sonrasında gece saat 00.00 gösterirken denize açılarak “Vira Bismillah” dedi. Çeşitli boy kayıklarla denize açılan balıkçılar, gece boyunca denize attıkları ağlardan palamut topladı.

 

Gülyalı Balıkçı Kooperatifleri Başkanı İnan Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada yeni sezonu değerlendirdi.

 

Yeni sezonun bütün balıkçıların heyecanla beklediğini ve hazırlandığını dile getiren Sağlam, “Yeni sezon için aylardır hazırlandık. 1 Eylül’de sona eren av yasağının ardından gece saat 00.00 olduğunda balıkçılarımız denize açılarak ‘Vira Bismillah’ dedi. Sezonun tüm balıkçılarımıza hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

 

Av yasağının kalkması ile birlikte denize açılan balıkçılar tuttukları ilk palamutların mıhlamasını yaparak kayıkta hep birlikte yemeyi tercih etti.

 

Öte yandan İstanbul Kumkapı’daki balıkçılar, “Gırgır” teknelerine getirilen av bölgeleri yasakları ve av derinliğinin 18 metreden 24 metreye çıkartılmasını protesto amacıyla 3 gün denize çıkmama kararı aldı.

 

“Vira Bismillah” Diyemediler

 

Düzceli ve Sakaryalı balıkçılar, şiddetli poyraz nedeniyle denize açılamadı.

 

Av yasağı bugün sona erdi, ancak balıkçılar siftah yapamadı.   Yeni av sezonu için hazırlıklarını tamamlayan Düzceli ve Sakaryalı balıkçılar, şiddetli poyraz nedeniyle denize açılamadı.   Av yasağının başladığı 15 Nisan’dan beri yeni sezon için gün sayan Akçakocalı ve Karasulu balıkçılar, hazırlıklarını tamamlayarak sahilde şiddetini artıran poyrazın dinmesini bekledi.   Uzun süren beklemeye rağmen şiddetli rüzgarın dinmemesi nedeniyle umutla bekleyen balıkçılar ”Vira Bismillah” diyemedi.

 

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karataş, yaptığı açıklamada, av sezonu öncesi tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, ”Tüm hazırlıkları tamamlamamıza rağmen ‘Vira Bismillah’ diyemedik” diye konuştu.

 

Şiddetli poyraz nedeniyle denize açılamadıklarını kaydeden Karataş, şöyle konuştu:   ”Yıldız poyraz rüzgarında palamut çok açıklara gider. Av vermez. Bu sebeple 3-4 gün daha denize çıkamayacağız. Umudumuz kırılmış, heveslerimiz bitmiş değil. İyi olacağını tahmin ediyoruz. Heyecanla bugünleri beklemiştik. ‘Bir hafta, 10 gün gelemeyiz’ diye tıraşımızı bile olduk. ‘Balıklara bari yakışıklı görünelim’ dedik ama olmadı, nasip değilmiş. İnşallah havalar açınca çıkacağız, sabırla bekleyeceğiz.”

 

Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer ise rüzgarın öğle saatlerinden itibaren şiddetini artırdığını söyledi.   ”Av yasağının kalktığı bugün hava rüzgarlı” diyen Sezer, ”Sert bir rüzgar esiyor şu anda. Balıkçı arkadaşlarımızın hepsi burada. Ancak denize açılan olmaz bu rüzgarda” ifadelerini kullandı.

 

Samsun’un Dereköy Limanı’ndaki balıkçılar ise ilk gün elleri boş döndü

 

Balıkçıların 24 Metre Tepkisi

 

Balıkçılar, avlanma derinliğinin 24 metreye çıkarılmasına tepki gösterdi.

 

İstanbul’daki Rumeli Feneri balıkçıları ve Doğu Karadeniz’deki balıkçılar, avlanma derinliğinin 18 metreden 24 metreye çıkarılması uygulamasına tepki göstererek denize açılmama kararı aldı.

 

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen balıkçılarla birlikte balık sezonunu açmayan Rumeli Feneri balıkçıları, balık tutulmasıyla ilgili verilen karara tepki gösterdi.

 

Yılbaşına kadar uygulamanın eski usul ile devam etmesini isteyen balıkçılar, yılbaşından sonra avlanma derinliğinin 24 metreye çıkarılması uygulamasına geçilmesini önerdi.

 

Rumeli Feneri balıkçılarının Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile yapacakları görüşmeden sonra avlanma kararı alacağı öğrenildi

 

Ege’de balıkçılar umduğunu bulamadı  

 

İZMİR  – İzmir’de av sezonunun ilk günlerinde denize açılan balıkçılar, az miktarda balıkla kıyaya döndü. Güzelbahçe, Foça ve Çeşme’den Ege Denizi’ne açılan gırgır tekneleri, “Vira Bismillah” diyerek ağlarını suya bıraktı.

 

Dolunay olması nedeniyle ışıkla avcılık yönteminin balıkları toplamakta yetersiz kalması, avlanan balık miktarını düşürdü. İzmir Balık Hali’nde hamsinin kasası 35, sardalyanın kasası ise 60 liradan işlem gördü.

 

İzmir Balık Hali’nde toptan balık ticareti yapan Murat Kayan, sezonun ilk günlerinin bekleneni vermediğini belirterek, sıcak havalar nedeniyle talebin düşük olmasının, fiyat artışının frenlendiğini söyledi. Hale sadece hamsi ve sardalyanın geldiğini, çeşitlilik anlamında da sıkıntı bulunduğunu ifade eden Kayan, bir hafta sonra gece dolunay olmayacağından avlanan balık miktarının artmasını umduklarını kaydetti.

 

 

 


Yazan - 1 Eylül 2012. Kategori HAYVANCILIK, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x