Özel Gıda Kontrol Laboratuvarları arasında ilk ve tek yetkili LTS oldu


Ulusal Gıda Referans Laboratuvarı (UGRL) tarafından yapılan, Türk Gıda Kodeksi gereği zorunlu olarak denetimlerde aranan çiğ kanatlı eti ve hazırlanmış kanatlı eti karışımlarında Salmonella Spp Serotiplendirme Analiz Yetkisi özel laboratuvarlar içinde Tarım ve Orman Bakanlığı‘nca ilk olarak LTS Gıda Kontrol Laboratuvarı yetkilendirildi.

Vet. Hek. Dr. Can DEMİR

Denetim öncesi sektörün kendisini kontrol etmesi için gerekli olduğunu değerlendiren dergimizin yazarlarından LTS Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Veteriner Hekim Dr. Can Demir, ekibiyle birlikte 4 ay süren eğitim ve disiplinli çalışma sonucunda Salmonella Spp. Serotiplendirme (Salmonella Typhimurium ve Salmonella Enteritidis) analizlerinin yapılması için gerekli alt yapı ve sıralı denetimlerden geçerek bahse konu analizlerini yapma yetkisini aldı.

Aynı zamanda Gıda Laboratuvarları ve Gıda Denetçileri Derneği (GLADER) Başkanı olan Dr. Can Demir, bu tür çalışmaların GLADER üyelerince artarak devam edeceğini ve kanatlı sektörüne yüksek fayda sağlayacağını belirterek üreticinin sağlıklı ürün üretmesi ve tüketicinin de tüketim öncesi olabilecek olumsuzluklardan korunması sağlanmış olacağını belirtti.

Dergimiz tarafından her konuda olduğu gibi bu konunun da gerçek anlamda sektörün denetleme öncesi kendi üretimini denetlemesinin çok faydalı olacağını değerlendirmektedir. Dergimiz yazarı Dr. Can Demir ile LTS Gıda Kontrol Laboratuvarı ekibini Çiftlik Dergisi olarak tebrik ediyoruz.

DİĞER HABERLER
Bakan Pakdemirli: "2021'de Kırmızı Et İthalatı Olmayacak"23 Ağustos 2019. 15:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x