İngiltere Başbakanı güvenoyu tazeledi, BREXİT’in geleceği ne?


İngiltere Başbakanı Theresa MayTürkiye’deki ithalat ve ihracat sektörünü de yakından ilgilendiren Brexit planı için yükselen muhalefet sesleri sonrası Avam Kamarası’nda bir güvenoyu yoklaması yapıldı. İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit Anlaşmasının meclisten geçmemesi üzerine yapılan güvenoyu yoklamasında 306’ya karşı 325 oy ile galip geldi. Bu güvenoyu yoklamasını kaybetmesi halinde Theresa May hükümet kurmakta zorlanacak ve hükümetin kurulamaması halinde İngiltere erken seçime gidecekti.

Theresa May‘in Brexit Anlaşması parlemento oylamasında 202’ye karşı 432 oy ile reddedilince muhalif olan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn daha önce Başbakan May için güven oylaması çağrısı yapmıştı ve güvensizlik önergesi vermişti. Çağrının ardından Başbakan May, güvenoyu yoklamasında Avam Kamarasından 325 oy alarak güvenoyu tazeledi. Güvenoyu sonrası bütün partilerin katılımı ile yeni bir Brexit planı yapmak istediğini belirten May, İngiltere’nin ulusal çıkarlarına öncelik vermek zorunda olduklarına değindi ve Brexit Referandumunda alınan kararın artık hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Theresa May‘in yeni Brexit planının daha önceki açıklamalarına paralel bir plan olmaması halinde parti içinde huzursuzluk yaratabileceği ve istifalara neden olabileceği belirtiliyor.


DİĞER HABERLER
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun! Anlamı ve Önemi Nedir?
17 Ocak 2019. 11:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x