İngiltere’de tavuklardan izole edilen E.Coli’lerin antibiyotiklerle direnç artışı


İngiltere’de tavuklardan izole edilen E.Coli’lerin antibiyotiklerle direnç artışı(*)


Dr. Kaya DEMİRÖZÜ

Kanatlı Sağ‎ً‎lığı ve HastalıklarıUzmanı

(Drk.demirozu@yahoo.com.tr)

 

Bir çalışmaya göre; İngiltere süpermarketlerde satılan tavukların dörtte birinin antibiyotiğe dirençli E. coli ile kontamine oldukları tespit edilmiştir.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, yedi büyük süpermarketten (Tesco, Asda, Morrisons, Sainsbury’s, Aldi, Co-op ve Waitrose) temin edilen kanatlı hayvanları dirençli E. coli için test etmişlerdir. Kümes hayvanları eti örneklerinin % 24’ünde, insanlar için kritik öneme sahip olarak sınıflandırılan, ‘cephalosporinler’ olarak bilinen bir antibiyotik ailesine dirençli ESBL E. Coli(1) pozitif saptanmıştır.

E. Coli

E. Coli’de önemli artış

2015 yılında aynı araştırma ekibi tarafından yapılan testlerde kanatlı örneklerinin % 6’sı ESBL E. coli ile kontamine bulunmuştur. Araştırmacılar, son rakamların, ESBL E. coli’nin kanatlı etinde önemli ölçüde arttığını öne sürmüşlerdir.

İngiliz Halk Sağlığı Kurumu’na göre, E. coli enfeksiyonları, geçen yıl İngiltere’de 5,500’den fazla ölüme neden olmuştur. İdrar yolu enfeksiyonlarının, tehlikeli kan zehirlenmesinin en sık görülen nedenidir ve hatta menenjitlere neden olabilmektedir.

Aşırı antibiyotik kullanımı

Antibiyotik kısıtlama Çalışma gurubunun hazırladığı rapor: “antibiyotiklerin İngiliz çiftliklerinde aşırı kullanılması, insanlardaki tehlikeli E.coli enfeksiyonlarının tedavisini baltalamaktadır”. İngiliz Kanatlı Konseyi (BPC), İngiltere kanatlı hayvan yetiştiriciliği endüstrisinde antibiyotiklerin aşırı kullanılmasıyla ilgili bir sorun olduğunu kabullenmiştir. Bu nedenle sektör, 2012’den bu yana antibiyotik kullanımını % 44 azaltmıştır.

BPC politika direktörü Richard Griffiths, “Öncelikli olarak kanatlılarımızın sağlığı ve antibiyotiklerin tedavide kullanım sorumluluğu devam ediyor, ancak aynı zamanda konu üzerinde daha fazla bilimsel araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır. Daha az antibiyotik kullanmak kümes hayvanları üretim zincirindeki bakterilerin direnç kazanmasını geciktirecek   ve bu direncin düşeceğini görülecektir. “

Antibiyotiklerin kullanımı ile ilgili endişeler

Sanayinin bir kuruluşu olan, Üretimde İlaçların Sorumlu Kullanım komisyonu (Ruma)  antibiyotiklere direnç giderek artış kaygılarını kabul ettiklerini beyan etmiştir. Ancak insanlarda antibiyotik direncinin büyük ölçüde gereksiz ve bilinçsiz kullanımı ile ilgili bir sorun olduğunu belirtmiştir.

Komisyon(Ruma), çiftlik hayvanları kullanımının her 370 klinik vaka-da birinden daha azının sorumlu olabileceğini ortaya koyan çalışmayı açıklamıştır. Ruma başkanı Gwyn Jonesi: “İyi bir mutfak hijyeni, çiğ etle uğraştıktan sonra ellerin yıkanması ve eti tamamen pişirmek, etten insana mikrobiyal direncin neredeyse tümüyle engelleneceği anlamına gelir. Buna rağmen, hayvancılık endüstrisi de direncin yayılmasını kontrol etmek için etkin rol oynamalıdır. Kritik öneme sahip antibiyotikler olan Fluoroquinolone’ların ve üçüncü ve dördüncü nesil cephalosporinlerin yetiştiricilere satışları,İngiltere’de çok düşük ve toplamın sadece% 0.9’unu oluşturmaktadır.”

Sağlıklı hayvan yetiştirmeyi teşvik etme

Toprak Birliği’nin politika direktörü Peter Melchett, “Bu sonuçlar, in-san sağlığı için çok önemli olan ilaçları kötüye kullanmadan sağlıklı hayvanları üreten yetiştiricileri teşvik etmenin ne kadar hayati olduğunu gösteriyor. Organik çiftçiler bunu başarıyla yıllardır yapmaktadırlar. Süpermarketler, halk sağlığını korumak ve çiftçileri, çiftçilik sistemlerini değiştirmek için desteklemelidir. “

(*):Philip Case, www.worldpoultry.net/…/UK-chicken-Rise-in-antibiotic-resi…(Çeviri)

(1): Geniş spektrumlu beta-laktamaz pozitif E. coli-Çevirenin notu


Yazan - 6 Mart 2019. Kategori MANŞET, Dr. Kaya DEMİRÖZÜ, YAZARLAR. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x