Irak Türk Zeytin ve Zeytinyağını Sevdi


Türkiye’nin sofralık zeytin ve zeytinyağı ihracatında hedef ülke olarak belirlediği Irak’a yönelik Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’nin tanıtım çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. ZZTK, Irak-Erbil’de 26-29 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenecek olan Agrofood-Irak Fuarı’na katılarak, Türkiye’nin bu ülkeye ihracatını arttırmak için tanıtım yapacak.

 

2012/13 ihracat sezonunda 455 bin ton sofralık zeytin ve 201 bin ton zeytinyağı rekoltesi beklediklerini kaydeden Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkan Vekili Davut Er, son yıllarda dikilen 80 milyon zeytin ağacıyla Türkiye’nin 170 milyon zeytin ağacı varlığına ulaştığını, yeni dikilen ağaçların ürün vermeye başlamasıyla Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı rekoltesinin daha da artacağını, artan üretimin daha fazla ihracatla katma değere dönüşeceğini, ZZTK olarak ihracatı arttırmak için tanıtım faaliyetlerine hız verdiklerini anlattı.

 

Türkiye’nin Irak’a zeytin ve zeytinyağı ihracatının 2011/12 sezonunda 27 milyon 320 bin dolara çıktığını kaydeden Er, “Irak, Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında dördüncü büyük Pazar konumuna yükseldi. Irak’a zeytinyağı ihracatımızı çok daha yukarılara taşıyabilecek bir potansiyel var, Agrofood-Irak Fuarı bu anlamda itici güç olacak” dedi.

 

ZEYTİN İHRACATINDA IRAK İKİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

 

Irak’ın, Türkiye’nin hem zeytin, hem de zeytinyağı ihracatında önemli artış kaydettiği birkaç ülke arasında yer aldığını belirten ZZTK Yönetim Kurulu Üyesi M. Kadri Gündeş, Türkiye’nin sofralık zeytin ihracatında Irak’ın son yıllarda gösterdiği gelişme ile en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke konumuna geldiğini vurguladı.

 

Irak-Erbil’de 26-29 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenecek olan Agrofood-Irak Fuarı’na ZZTK olarak bu yıl 3. kez katılacaklarını anlatan Gündeş, “Türkiye’nin sofralık zeytin ihracatı 2011-12 sezonunda miktar bazında yüzde 0,4 oranında, değer bazında ise 5,6 oranında gerilediği bir ortamda, Irak’a olan sofralık zeytin ihracatımız miktarda yüzde 22,4 oranında, değer bazında ise yüzde 28,7 oranında artarak 18.409 tonluk ürün karşılığı 23.7 milyon dolarlık tutara ulaştı. Irak, sofralık zeytin ihracatında Romanya’yı geride bırakarak Almanya’nın ardından ikinci sıraya geldi” diye konuştu.

 

Irak’a çok yakın noktada, Gaziantep, Kilis, Nizip, Antakya, Mardin gibi yörelerde son yıllarda çok büyük alanlarda zeytin plantasyonları gerçekleştirildiğini ifade eden Gündeş, sözlerine şöyle devam etti; “Irak, sektörümüzün öncelikli hedef pazarlarından birisidir. Irak’a yakın yörelerde zeytin ve zeytinyağı üretimi her geçen yıl artıyor. Irak pazarına yakınlık avantajını kullanarak ihracatımızı daha da arttırmayı ve Irak pazarındaki konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

 

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün 2023 yılı için 3.8 milyar dolar hedef yapacağına inandıklarını belirten Gündeş, “ZZTK olarak Irak ve diğer hedef pazarlardaki payımızı artırmaya çalışıyoruz.  Irak-Agrofood fuarına ülkemizi, sektörümüzü ve ürünlerimizi daha iyi tanıtmak ve bu pazardaki olumlu imajımızı perçinlemek için katılacağız” dedi.


Yazan - 23 Kasım 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x