İran Riyali Kuşa Döndü


İran Riyali’nin özellikle ABD Doları karşısında yaklaşık bir buçuk yıl önce başlayan değer kaybı, son günlerde yüzde 50 oranında arttı.

 

İran Riyali’nin, döviz karşısındaki değer kaybına paralel olarak altın ve bazı ithal ürünlerde kayda değer fiyat artışları gözleniyor.   Üç farklı kur sisteminin uygulandığı ülkede; serbest piyasada dolar 36.100 Riyal’den işlem görürken, Merkez Bankası yurt dışına çıkacaklar için belli bir limite kadar 12.260 Riyal’den dolar satıyor.

 

Hükümetin kısa bir süre önce kurduğu Döviz Mübadele Merkezi’nde de ihracat ve ithalat yapanlara yönelik olarak dolar 26.720 Riyal’den işlem görüyor.

 

Basında yer alan haberlerde temel ihtiyaç ürünleri dışındaki bazı ithal ve lüks ürünlerin fiyatlarında özellikle son günlerde dolara bağlı artışlar olduğu belirtiliyor.

 

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dünkü basın toplantısında petrol ve bankacılık sistemini hedef alan yaptırımlardan dolayı milli paranın değer kaybettiğini belirtmişti.AA


Yazan - 3 Ekim 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x