İran Tarım Bakanı Haliliyan’dan Bakan Eker’e ziyaret


Türkiye-İran 4. Dönem Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı amacıyla ülkemize gelen İran Tarımsal Seferberlik Bakanı Sadık Haliliyan ve beraberindeki heyet resmi bir ziyarette bulundu. Bu ziyaret kapsamında Bakan Haliliyan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı   Mehmet Mehdi Eker’i makamında ziyaret etti.

 

Bakan Eker, İran Tarımsal Seferberlik Bakanı Sadık Haliliyan ile beraberindeki heyeti ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Bakan Eker görüşmede dost ve kardeş ülke İran ile ilişkilerimizdeki gelişmelerin her iki ülke halkının ve bölge halklarının gelişimine katkı sağlayacağına inandıklarını ifade ederek; gerek ortak tarihin, gerekse ortak kültür ve dinin iki ülke arasındaki ilişkiyi geliştirmede önemli bir faktör olduğunu belirtti. Bu ortaklıkların, iki ülke arasındaki ticaretin önemli bir kısmını oluşturan tarım ve hayvancılık alanında da yansımaları olduğunu vurgulayan Bakan Eker İran ile Türkiye arasında gerçekleştirilen 4. Dönem Tarım Yürütme Komitesi Toplantısının her iki ülke için hayırlı olmasını temenni ettiklerini ifade etti. Tarımın, insan ihtiyaçlarının çok önemli bir bölümünü teşkil ettiğini belirten Bakan Eker, tarımsal kültür anlamında da Türkiye’nin İran ile benzerlikler taşıdığını ifade etti. İki ülkede yetiştirilen tarımsal ürünlerin ve yaşanan sorunların müşterek olduğunun altını çizen Bakan Eker tarımsal alanda daha fazla işbirliği yapılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Diğer Haberler:
Kıbrıs’ın Hikayesi Cannes’da Anlatılıyor

 

İran Tarımsal Seferberlik Bakanı Sadık Haliliyan, iki büyük ülke olan İran ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son hızla gelişmeye devam ettiğini belirterek tarımsal ilişkilerin bu gelişmeye katkısının oldukça önemli olduğunu vurguladı. Bakan Haliliyan, dünyada birçok ülkenin artık tarım odaklı stratejilere yoğunlaştığını, Türkiye ile İran’ın coğrafi konumlarının önemli olduğunu bu nedenle iki ülke tarımının geliştirilmesinin tüm bölgeye katkı sağlayacağını ifade etti. Türkiye’nin Avrupa’ya; İran’ın ise Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta ve Doğu Asya’ya açılan kapılar olmalarının, iki ülke arasındaki ilişkilerin önemini daha da artırdığını ifade eden Bakan Haliliyan; her iki ülkenin tarımsal anlamda önemli kapasitelerinin olduğunu ve bu kapasitenin doğru kullanımı halinde hem kendilerine hem de bölge halklarına önemli katkılar sağlayacağını kaydetti. Bakan Eker, iki ülkenin dinamik nüfus yapısı, doğal kaynakları, tarihi birikim ve tecrübesi ile teknolojik kapasitesinin henüz sınırlı bir düzeyde olan ticari ilişkileri çok daha ileri bir noktaya taşıyacağını belirtti.

 

Bakan Haliliyan, aynı gün düzenlenen 4. Dönem Tarım Yürütme Komitesi Toplantısından toplantı sonunda imzalanan Mutabakat Zaptının iki ülke arasındaki gelişmelere katkı sağlayacağına ve iki ülke arasında gerçekleştirilmesi hedeflenen 35 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmada etkili olacağını söyledi. Bakan Haliliyan konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin dünyaya örnek olacak seviyeye gelmesini ve bölgedeki diğer halklara da fayda sağlamasını umduklarını vurguladı.

Diğer Haberler:
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

15 Haziran 2012. 21:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x