İran Tavuk Ürünleri Alıcıları Türk Satıcılarla Buluşmaya Geliyor


Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu ile İran Ticaret Müşavirliği arasında  27.08.2012 Pazartesi günü  İran Türkiye arasında Tavukçuluk Ürünleri Ticareti İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

 

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle;

Düzenlenen toplantıda iki ülke arasında devam eden Tavukçuluk Ürünleri Ticareti ve İran’da son zamanlarda yaşanan gıda ürünleri temini sıkıntısının aşılması ve yeni iş birliği fırsatlarının değerlendirilmesi ve arttırılmasını amacıyla  İran’da Tavukçuluk Ürünlerinden  Tavuk , Hindi , Kuluçkalık Yumurta ve Canlı Broiler Civciv ve Sofralık Yumurta ithalatçıları Distribütör firmalarından  oluşacak kalabalık  bir heyetinin  16-19 Ekim 2012 tarihleri arasında Istanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizasyonu ile Türkiye Tavukçuluk Sektörü üretici firmaları ile bir araya gelerek ikili iş görüşmeleri düzenlenmesine karar verilmiştir. Planlanan toplantıda sektörümüz Türkiye Tavukçuluk Sektörü üretici firmaları ile yüz yüze görüşmeleri sağlanacaktır.

 

İthalatçı ve Distribütör İthalatçı firmaların belirlenme aşamasında işbirliği gerçekleştirdiğimiz İran’ın Ankara Ticaret Müşaviri Sayın Faraz Chamani  İran Merkez Bankası, İran İslam Cumhuriyeti  Ticaret ve Endüstri Bakanlığı Delegeleri’de refakat ederek aynı zamanda üst düzey görüşmelerinde  yapılması planlanmaktadır.

 

Alım Heyeti programı çerçevesinde, Türk firmaları ile yabancı firma yetkililerinin birebir görüşme imkânı bulacakları ve katılımın ücretsiz olduğu ikili iş görüşmelerinin düzenlenmesi planlanmaktadır.  Programa iştirak etmek isteyen firmalarımızın, müracaat için, ekte Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu İran Alım Heyeti başvuru formunu eksiksiz doldurarak, Birliğimizin  info@turkishpoultry.com   e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

 

İran Alım Heyeti İkili Görüşme Programı:

 

17 Ekim 2012 Çarşamba

 

11:00 İkili İş Görüşmeleri   1. Bölüm 13:00

 

Yemek 14:00  17:00 

 

 İkili İş Görüşmeleri   2. Bölüm

 

 

Amerika Bir Yandan Yaptırım Uyguluyor, Diğer Yandan İhracatı Arttırıyor

 

ABD’nin İran’a yaptığı ihracat rakamları iki ülke arasındaki gerilimli ilişkiye rağmen büyüyor. ABD İstatistiktik Bürosu verilerine göre İran’a yapılan ihracat miktarı geçen seneye göre 50 milyon dolar arttı.

 

2011’in ilk sekiz ayında yaklaşık 151 milyon dolar olan ihracat bu senenin aynı döneminde 200 milyon dolara yükseldi. ABD’nin nükleer programı nedeniyle İran’a uyguladığı yaptırımlara rağmen ihracat miktarının artması sürpriz olarak nitelendirildi.

 

BUĞDAY VE TAHIL ÜRÜNLERİ  

 

İhraç edilen ürünler arasındaki en büyük kalemi yaklaşık 90 milyon dolar ile buğday ve diğer tahıl ürünleri oluşturdu. 2011’de ABD’den İran’a hiçbir tahıl ürünü ihraç edilmemiş ve sadece 21 milyon dolarlık mısır ihraç edilmişti.   İlaç gibi temel ürünlerin ihracat miktarında düşüş bulunuyor.   ABD ve AB’nin uyguladığı finansal yaptırımlar nedeniyle zor günler yaşayan İran ekonomisinde riyalin dolar karşısında sürekli değer kaybetmesi, İranlı ithalatçılara ödeme güçlüğü yaşatıyor. Medikal ürünlerin ihracatı 27 milyon dolardan 15 milyon dolara düşerken medikal alanlarda kullanılan elektronik cihazların satışı ise 4.7 milyon dolardan 8 milyon dolara yükseldi.   Kağıt hamuru, çöp kağıdı ve çocuk bezi gibi ürünlerin bulunduğu kategoriye ait ihracat rakamı 41 milyon dolardan 17.5 milyon dolara düştü.   Bununla beraber süt ürünleri ve süt ürünlerinden elde edilen yağları kapsayan ihracat kategorisinde ise büyük artış kaydedildi. Bu kategorideki ürünlerin 2011’deki ihracat rakamı 7.8 milyon dolarken 2012’nin aynı döneminde yaklaşık 20 milyon dolara çıktı.Hürriyet

 


Yazan - 15 Ekim 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x