İran’da Ambargo Değil Kâr Var


Gübretaş’ın kârının yüzde 85’i Razi’den

Gübretaş, İran’a yönelik ambargoyu dinlemeyip, ülkenin en büyük petrokimya tesisini aldı. 72 milyon TL zarardan 122 milyon TL kâra geçti

Kimyevi gübre sektöründe 58 yıldır faaliyet gösteren Gübre Fabrikaları A.Ş. (Gübretaş), bu yılın ilk 9 aylık konsolide finansal tablolarını açıkladı. İki çeyrektir kâr açıklayan Gübretaş, kârlılığını üçüncü çeyrekte de sürdürdü ve 47 milyon TL’lik dönem artışıyla toplam 122 milyon TL kâra ulaştı.

Gübretaş bu yılı rekor kârla götürüyor olsa da, geçtiğimiz yıl aynı dönemde 72 milyon TL zarar açıklamıştı. Gübretaş Genel Müdürü Mehmet Koca’nın verdiği bilgiye göre bu tabloyu 2010’da tersine çeviren gücün arkasında İran var. Gübretaş’ın 2008 yılında özelleştirmeden yüzde 95’ini satın aldığı İran Razi Petrokimya tesisleri bu yıl satışlarını yüzde 62 oranında artırdı. Buna amonyak fiyatları ve gübre fiyatlarındaki yüzde 50’lileri aşan zamlar da eklenince Gübretaş rekor kârlara ulaştı. Koca, bu gelişmenin getirdiği tabloyu şu sözlerle özetledi: “İlk 9 ayda açıkladığımız 122 milyon TL kârın 104 milyon TL’si İran’dan geldi. İran pazarı bizi zirveye taşıdı. Bu yatırımımız sayesinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketi olduk.” 2008’de İran’da özelleştirilen Razi Petrokimya tesisinin yüzde 95.62’sini konsorsiyum olarak satın aldıklarını dile getiren Koca, yüzde 20’si peşin kalanı 5 yıl vadeli 650 milyon dolarlık bu yatırımın Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı olduğunu söyledi.

DİĞER HABERLER
Türkiye tarımsal alanda yüzünü Güney Amerika’ya çevirdi

‘İRAN’DA ÇALIŞTIĞIMIZ BİRÇOK BANKA VAR’

Mehmet Koca, İran’daki ambargo uygulamaları hakkında da bilgi verdi. İran’a şu anda 3 boyutlu bir amborgonuın söz konusu olduğunu vurgulayan Koca, “Ülkeye Birleşmiş Milletler’den Avrupa Birliği’nden ve Amerika Birleşik Devletleri’inden uygulanan bir amborgo var. Ancak herhangi bir olumsuzluk yaşamıyoruz. Para transferi konusunda da bir sorun yaşamadık. Yasak kapsamında olmayan bankalarla çalışıldığı takdirde sorun yok. Rahatlıkla işimizi yürütüyoruz.”

İRAN’LA TİCARET ARTMALI

 Gübretaş Genel Müdürü Mehmet Koca İran’ın 60 milyar doları aşan dış ticareti olduğunu söyleyerek, “Türkiye henüz 6 milyar dolar seviyesinde. Birileri ticareti yapıyor demek ki. İran ile kesinlikle daha fazla ticaret yapmamız gerekiyor” dedi.


17 Kasım 2010. 19:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x