Islah projesiyle ikiz doğum oranları arttı


102351

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bakanlığın uyguladığı ıslah projesiyle koyun ve keçilerde et, süt verimi ile ikiz doğum oranları arttığını belirtti
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan, “Halk Elinde Koyun-Keçi Islahı Projesi” ile koyun ve keçilerde et, süt verimi ile ikiz doğum oranlarının arttığı bildirildi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen “Halk Elinde Koyun-Keçi Islahı Projesi”yle yetiştiricilerin elinde bulunan hayvanlar ıslah ediliyor. 2005 yılında Akkaraman koyunu ve Ankara keçisiyle Konya ve Ankara’da pilot olarak başlayan proje, 2014 yılı sonunda 28 ırk, 59 il, 6 bin yetiştirici ve 1 milyon baş koyun-keçi sayısına ulaştı.

 

Bakanlığın üniversiteler ve damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliğiyle işbirliği yaptığı projede toplam 148 teknik eleman görev alıyor.

 

Uygulanan ıslah projesinden elde edilen verilere göre, koyun ve keçilerin canlı ağırlıkları ortalama 4-5 kilogram, yavruların doğum ağırlıkları 1 kilograma kadar arttı.

 

Hayvanların ikiz doğum oranının yüzde 13 artış gösterdiği projede, İvesi ırkı koyunların süt verimi de 80 kilogramdan 120 kilograma yükseldi.

 

Projede şu ana kadar 60 bin nitelikli damızlık koç ve teke elde edildi. Bu damızlıkları daha yüksek fiyattan satma imkanı bulan üreticilerin ekonomik gelirlerinde artış kaydedildi. Kasaplık kuzuların kesim ağırlığına ulaşma süresini yaklaşık bir ay erkene çeken projeyle, üreticilerde kayıt tutma bilinci de oluşturuldu.

 

Bakanlık, proje kapsamında üreticilere hayvan başına destek de sağlıyor. 2005-2014 yılları arasında üreticilere toplam 144 milyon lira ödendi.

 

Bu yıl yetiştiricilere, hayvan başına 35 – 200 lira arasında değişen miktarlarda destek ödemesi yapılacak.

AA


Yazan - 21 Mart 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x